Home WiadomościZ kraju Dominikanie przygotowują się do jubileuszu

Dominikanie przygotowują się do jubileuszu

Redakcja

Dokładnie 798 lat temu – 22 grudnia 1216 roku, na prośbę św. Dominika Guzmana zakon oparty na regule św. Augustyna został zatwierdzony przez papieża Honoriusza III bullą „Religiosam vitam”. Obecnie dominikanie na całym świecie przygotowują się do obchodów jubileuszu 800-lecia istnienia Zakonu.

Dominikanów, czyli Zakon Kaznodziejski założył św. Dominik Guzman – hiszpański duchowny, który na początku XIII wieku w południowej Francji skupił wokół siebie grupę wędrownych kaznodziejów. Pierwszy klasztor dominikański powstał w 1215 roku w Tuluzie, a 22 grudnia 1216 roku papież Honoriusz III wydał bullę „Religiosam vitam”, która to zatwierdzała nowy zakon w oparciu o regułę św. Augustyna. Papież przyznał Św. Dominikowi „pełne zatwierdzenie jego zakonu, tak jak go pojmował, oraz innych rzeczy, których pragnął”.

Dziś w naszych klasztorach nie odbywają się żadne specjalne uroczystości, ale wspomnienie tego faktu jest obecne w modlitwach indywidualnych i wspólnych dominikanów – podkreśla w rozmowie z KAI, prowincjał polskich dominikanów o. Paweł Kozacki OP.

Od kilku lat dominikanie przygotowują się do odchodów jubileuszu 800-lecia istnienia Zakonu. Formalnie rok jubileuszowy rozpocznie się 7 listopada 2015 roku, w Uroczystość Wszystkich Świętych Zakonu Kaznodziejskiego, a zakończy spotkaniem z Ojcem Świętym na Lateranie 21 stycznia 2017 roku. Jednym z kluczowych wydarzeń w całym zakonie, będzie spotkanie młodzieży dominikańskiej z całego świata, które odbędzie się w ramach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Sam jubileusz to także okazja do współczesnego spojrzenia na nasz wielowiekowy charyzmat – mówi o. Kozacki. Zwraca uwagę, że jubileusz prowokuje dominikanów do wdzięczności Bogu za postać św. Dominika, dokonania Zakonu, charyzmat dominikański i za całe dobro, które dokonało się przez starszych braci.

Ojciec prowincjał zaznacza jednocześnie, że – uświadamiając sobie specyfikę powołania kaznodziejów – dominikanie pragną odnowić i uaktualnić w sobie łaskę przepowiadania Słowa Bożego wszystkim i na wszystkie sposoby.

„Mam nadzieję, że będzie to prowadzić do zacieśnienia więzów, które istnieją we wspólnocie dominikańskiej oraz zintensyfikuje nasze wychodzenie do świata. Jednym słowem Jubileusz 800-lecia prowokuje dominikanów do nawrócenia” – podsumowuje dla KAI przełożony polskich dominikanów.

Polską Prowincję Dominikanów tworzy obecnie 457 braci, którzy żyją w kilkunastu klasztorach i domach zakonnych. Polscy dominikanie pracują także m.in. na Białorusi, Ukrainie, a także w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, w Afryce oraz na Dalekim Wschodzie Azji i w Australii. Przełożonym Polskiej Prowincji jest od 3 lutego 2014 roku o. Paweł Kozacki.

Oprócz działalności duszpasterskiej – zwłaszcza wśród młodzieży szkolnej i studentów – polscy dominikanie prowadzą w Poznaniu książkowe Wydawnictwo „W drodze” oraz wydają renomowany miesięcznik pod tym samym tytułem. Są od lat obecni w mediach tradycyjnych, a ostatnie lata są czasem dynamicznej i kreatywnej obecności Zakonu w internecie.

Przy klasztorach w całej Polsce powstają od kilu lat Szkoły Filozofii i Teologii dla świeckich, które z roku na rok cieszą się niegasnącą popularnością. Także od wielu lat trwają przy klasztorach cykliczne spotkania Dominikańskiej Szkoły Wiary, które gromadzą tłumy słuchaczy. Poza męską gałęzią Zakonu, rodzinę dominikańską tworzą także Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego oraz Trzeci Zakon Dominikański, nazywany tercjarzami. Należą do niego osoby świeckie, które w codziennych warunkach starają się żyć duchowością dominikańską.

KAI/slo

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda