Wrocławscy dominikanie przygotowują się do przypadającego w przyszłym roku jubileuszu 300-lecia beatyfikacji Błogosławionego Czesława, który na początku XIII wieku założył ich klasztor, a od pół wieku jest patronem Wrocławia.
„Przygotowania do jubileuszu zaczęły się już na początku tego roku. Od lutego regularnie spotyka się grupa artystów, naukowców i osób zaangażowanych w rozszerzanie kultu Błogosławionego Czesława. We Wrocławiu jest bowiem środowisko ludzi, którym zależy na rozpowszechnianiu kultu patrona ich miasta i dążeniu do jego kanonizacji” – mówi promotor kultu Błogosławionego Czesława, o. Norbert Oczkowski.
W każdą środę o godz. 9 w dominikańskim kościele Świętego Wojciecha odprawiana jest msza wotywna o Błogosławionym Czesławie, a po niej nabożeństwo w kaplicy grobu Błogosławionego z ucałowaniem jego relikwii.
Od połowy listopada po każdym środowym nabożeństwie w kawiarence księgarni „Domini Canes” o. Oczkowski głosi konferencje wprowadzające w jubileusz. Cykl pięciu konferencji zostanie wydany w wersji płytowej i książkowej.
Także w tym miesiącu wrocławskie Radio Rodzina rozpocznie emisję audycji, których tematy nawiązują do wezwań z „Litanii do Błogosławionego Czesława”. Dla przykładu
– wezwanie: „Błogosławiony Czesławie, siewco kultury chrześcijańskiej” posłuży do rozmowy z historykiem sztuki o pięknie w muzyce liturgicznej, a wezwanie: „Błogosławiony
Czesławie, oddający się pokucie i umartwieniu” będzie punktem wyjścia do porozmawiania z członkami III Zakonu Dominikańskiego o pokucie we współczesnym świecie.
Inauguracja jubileuszu rozpocznie się 12 stycznia 2013 roku mszą świętą w kościele Świętego Wojciecha z koncertem kolęd chórów wrocławskich uczelni oraz kwintetu jazzowego Piotra
Barona. 24 czerwca, w ramach Dni Wrocławia, msza odprawiona zostanie w archikatedrze Świętego Jana Chrzciciela. Natomiast 19 i 20 lipca u grobu Błogosławionego Czesława odbędą się uroczystości odpustowe ku jego czci z udziałem hierarchów z Polski i zagranicy.
Czesław Odrowąż urodził się około roku 1180 w Kamieniu Śląskim – w tej samej rodzinie, z której pochodził Święty Jacek. Obaj przyjęli w Rzymie habity dominikańskie z rąk Świętego Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. W drodze do Polski Czesław założył klasztor w Pradze czeskiej, a w 1226 roku przy wrocławskim kościele Świętego Wojciecha.
Tradycja przypisuje mu uratowanie Wrocławia od zniszczenia podczas najazdu tatarskiego w 1241 roku. Czesław modlił się o ocalenie miasta, wchodząc na wały i zachęcając obrońców do stawiania oporu. Jan Długosz opisał cud ukazania się na niebie ognistej kuli, jaki zakonnik miał wymodlić w czasie oblężenia Wrocławia przez Tatarów, co odstraszyło najeźdźców.
Zmarł 15 lipca 1242 roku, a jego liturgiczne wspomnienie przypada na dzień 20 lipca. W 1713 roku papież Klemens XI zatwierdził jego kult dla Zakonu Dominikanów i archidiecezji wrocławskiej, a w 1753 roku Klemens XIII rozszerzył go na wszystkie polskie diecezje.
Ponowny rozwój kultu nastąpił w połowie XX wieku, kiedy po 140-letniej przerwie dominikanie powrócili do stolicy Dolnego Śląska. W 1963 roku Paweł VI uznał Błogosławionego Czesława za głównego – obok Świętego Jana Chrzciciela – patrona Wrocławia. Od kilu lat Polska Prowincja Dominikanów czyni starania o rozpoczęcie jego procesu kanonizacyjnego.
sz / dominikanie.pl / kn