W sobotę, 28 października, w klasztorze na warszawskim Służewie odbędzie się całodniowa konferencja popularno-naukowa z okazji 80. rocznicy utworzenia klasztoru.
Czego Warszawa oczekuje od dominikanów
O historii tego miejsca opowiedzą zaproszeni goście, m.in. związani z Dominikańskim Instytutem Historycznym i Instytutem Tomistycznym w Warszawie. Nie zabraknie także prezentacji dzisiejszych zaangażowań braci pracujących na Służewie.
W rozmowie na temat tego, czego Warszawa oczekuje od dominikanów, wezmą udział biskup Michał Janocha, Michał Łuczewski z Centrum Myśli Jana Pawła II, prof. Wojciech Włodarczyk z ASP w Warszawie oraz Anna Wasiewicz z BoskaTV.
Na zakończenie konferencji uroczystej Mszy dziękczynnej za 80 lat obecności braci na Służewie będzie przewodniczył biskup Janocha.
Nowicjat Polskiej Prowincji
Klasztor św. Józefa na warszawskim Służewie utworzył generał Zakonu Kaznodziejskiego 31 października 1937 roku. Piętnaście lat później braciom powierzono opiekę nad nowo utworzoną parafią św. Dominika.
W 1958 roku powstał Instytut Tomistyczny. Przez wiele lat w klasztorze część studiów filozoficznych odbywali bracia przygotowujący się do kapłaństwa, a od 2009 roku w mieści się tutaj dom nowicjatu Polskiej Prowincji Dominikanów. Od 2012 roku przeorem klasztoru jest ojciec Robert Głubisz.
Ze służewskim klasztorem związany jest też bł. Michał Czartoryski, który 1 sierpnia 1944 roku udał się stąd do centrum miasta, gdzie zastał go wybuch Powstania Warszawskiego. Ojciec Michał został kapelanem Zgrupowania „Konrad”. Został zastrzelony przez Niemców 6 września na Powiślu.