Dominikanie: Darmowy trzynasty numer „W drodze” pod choinkę

Redakcja dominikańskiego miesięcznika przygotowała dla Czytelników świąteczny prezent – dodatkowy numer pisma na Boże Narodzenie. Będzie go można przeczytać za darmo w internecie. W wersji papierowej otrzymali go prenumeratorzy pisma i ci, którzy pojawili się na pasterkach w większości klasztorów dominikańskich w Polsce.

W nocy z 24 na 25 grudnia na stronie www.miesiecznik.wdrodze.pl ukazał się 13. w tym roku numer czasopisma – niespodzianka na Boże Narodzenie.

„Wielu z nas lubi w święta coś ciekawego poczytać dlatego z myślą o takich właśnie osobach przygotowaliśmy numer specjalny, wyjątkowy, bożonarodzeniowy – czytadło na całą oktawę Bożego Narodzenia” – mówi o. Roman Bielecki, redaktor naczelny miesięcznika. A prowincjał polskich dominikanów o. Paweł Kozacki dodaje – „W większości ludzie, którzy przychodzą do dominikańskich kościołów pozostają sobie nieznani. Tylko z nielicznymi uda się przełamać po pasterce opłatkiem i złożyć życzenia. Ten specjalny numer to taki znak naszej jedności – wszyscy czy to w świątecznym czy poświątecznym okresie będziemy mogli przeczytać te same teksty i zainspirować się myślami tych samych autorów”

Ekstra numer otwiera tekst dominikanina o. Michała Palucha, który wyjaśnia, jak rozumieć chrześcijańską naukę o tym, że Chrystus był jednocześnie prawdziwym człowiekiem i prawdziwym Bogiem. Dopełnienie i rozwinięcie tej myśli, Czytelnicy znajdą w biblijnej refleksji biskupa Grzegorza Rysia poświęconej fragmentowi Listu świętego Pawła do Filipian, w którym mowa o tym, że Chrystus „ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi.”

W świątecznym numerze znalazły się cztery wywiady. Jacek Cygan – legenda polskiej piosenki – opowiada Katarzynie Kolskiej jak za pomocą dobrze naostrzonego ołówka i kartki papieru powstają hity pokroju  Jaka róża, taki cierń Edyty Geppert , Wypijmy za błędy Ryszarda Rynkowskiego czy To nie ja Edyty Górniak. Mówi też o tym, że cieszy się sukcesami innych, mimo, że sam jako autor tekstu pełni w piosence rolę drugoplanową. W rozmowie z Anną Sosnowską, aktorka Anna Nehrebecka opowiada o swoich wigilijnych doświadczeniach, a Robert Makłowicz tłumaczy, dlaczego choć jest mistrzem kuchni, nie chce mu się na Wigilię kisić barszczu.

O tym jak się uczyć skupienia na modlitwie i co to jest praktyka modlitwy Jezusowej, rozmawiają profesor Krzysztof Leśniewski, zajmujący się na co dzień duchowością prawosławia i redaktor naczelny „W drodze” o. Roman Bielecki OP. „W naszych bardzo pragmatycznych czasach chcielibyśmy, aby modlitwa była czymś w rodzaju sklepu internetowego. Zamawiamy jakiś produkt i otrzymujemy go, uiściwszy opłatę. Tyle że w dziedzinie ducha to tak nie działa. No i męczymy się na modlitwie, bo jesteśmy szarpani przez tysiące myśli, których nie potrafi my zatrzymać” – mówi profesor Leśniewski.

Oprócz tego w numerze specjalnym Czytelnicy znajdą niezwykły reportaż autorstwa Witolda Biedziaka i Piotra Świątkowskiego poświęcony codzienności mieszkańców poznańskiego schroniska imienia Brata Alberta. Tekst o tym jak dobrze spędzić święta Bożego Narodzenia przed telewizorem napisał ceniony kaznodzieja ojciec Adam Szustak.

Reportażystka Paulina Wilk przemierza pisze o tym, że zatraciliśmy umiejętność odróżniania dnia powszedniego od świątecznego.

W numerze nie zabrakło także gościnnych felietonów. Legenda polskiego dziennikarstwa sportowego Stefan Szczepłek przypomina o tym, że marzenia się spełniają i że niezwykłą radość sprawia nam spełnianie marzeń innych ludzi. Publicysta Jerzy Sosnowski przywraca do życia zapomniany metronom, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej – Janina Ochojska mówi o naszej odpowiedzialności za potrzebujących, Prymas Polski – arcybiskup Wojciech Polak wspomina swoje Wigilie, a dziennikarz radiowej „Jedynki” Tomasz Zimoch przyznaje swoje prywatne nagrody Krogulce 2014 za osiągnięcia nie tylko sportowe.

W numerze także dwa autorskie podsumowania mijającego roku. Krytyk filmowy Jacek Sobczyński prezentuje listę dziesięciu filmów które –jak na wstępie zaznacza – „warto nadrobić u schyłku 2014 roku, by móc pozostać w błogim przekonaniu zaliczenia wszystkich najważniejszych premier roku”. A zestawienie najciekawszych premier książkowych 2014 przedstawia Marcin Cielecki

Czytania mszalne na każdy dzień oktawy Bożego Narodzenia komentują dominikanie: Józef Zborzil, Romuald Jędrejko, Marcin Mogielski, Paweł Gużyński, Maciej Biskup, Michał Pac Krzysztof Frąckiewicz i Michał Mitka.

Dodatkowy numer miesięcznika „W drodze” będzie dostępny na czytnikach Amazon, Kindle i iPad.

Pobierz za darmo z: www.miesiecznik.wdrodze.pl

Wpisy powiązane

Kraków: podopieczni Dzieła Pomocy św. Ojca Pio potrzebują zimowej odzieży

Halina Frąckowiak gościem specjalnym tegorocznej Żywej Szopki w Krakowie

Pola Lednickie: 9. rocznica śmierci o. Jana Góry OP