Dokument o polskim misjonarzu z Peru „Raz na ziemi, raz na wodzie” w reżyserii Adrianny Miszczyk i Krzysztofa Langa zakwalifikował się do konkursu filmów dokumentalnych 40. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. To jedyna polska produkcja w tej sekcji. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska. Premierowy pokaz filmu odbędzie się 12 października.
Dokument „Raz na ziemi, raz na wodzie” pokazuje codzienność mieszkańców położonej w amazońskiej dżungli wioski Yanashi, którą co roku zalewają wody dorzeczy Amazonki. Życie miejscowej ludności toczy się na ziemi lub na wodzie, mieszkańcom towarzyszą duchy przodków oraz przekazywane z pokolenia na pokolenie wierzenia i rytuały. To rodzinne strony kleryka Amauriego, który na czas wakacji opuścił seminarium duchowne i z którym nie ma kontaktu. Misjonarz Rafał wyrusza tam z Iquitos, by dowiedzieć się, co stało się z jego podopiecznym.
Scenarzystami i reżyserami filmu są Adrianna Miszczyk – absolwentka Łódzkiej Szkoły Filmowej, reżyserka, producentka, dokumentalistka i reportażystka, oraz Krzysztof Lang – absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, w latach1981-84 członek Zespołu „X” Andrzeja Wajdy, autor między innymi seriali fabularnych, ponad 30 filmów dokumentalnych oraz 15 spektakli Teatru Telewizji.
Premierowy pokaz filmu odbędzie się 12 października podczas 40. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
Bilety na pokaz: https://wff.pl/pl/film/40-here-today-gone-tomorrow
Warszawski Festiwal Filmowy należy do światowej elity konkursowych festiwali filmowych. WFF jest jednym z piętnastu wydarzeń filmowych na świecie, akredytowanych jako “międzynarodowe festiwale konkursowe” przez FIAPF, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Producentów Filmowych z siedzibą w Paryżu. Do tej elitarnej grupy należą festiwale w Cannes, Wenecji, Berlinie, Locarno, San Sebastian czy Karlowych Warach. Marka Warszawski Festiwal Filmowy otrzymała tytuł Created in Poland Superbrands 2014/2015.
Z badań przeprowadzonych w 2011 r. przez Stołeczną Estradę wynika, że Warszawski Festiwal Filmowy jest najbardziej znanym cyklicznym wydarzeniem kulturalnym odbywającym się w Warszawie, na które sprzedawane są bilety. Od 2015 r. trzy filmy, które zwyciężą w Konkursie Krótkometrażowym (Najlepszy Film, Najlepszy Film Aktorski, Najlepsza Animacja), mają otwartą drogę do Oscara.