„Mamy nadzieję, że program 7. edycji Dni Jana Pawła II przypomni nam myśl naszego Wielkiego Rodaka i skłoni nas nie tylko do refleksji nad pojęciem dialogu, ale do jego praktykowania” – podkreślają organizatorzy.
„Ekumenizm i dialog międzyreligijny stały się jednym z najważniejszych punktów w czasie jego pontyfikatu. Dla Ojca Świętego dialog był nieodłącznym składnikiem pokoju, koniecznym warunkiem ludzkiej solidarności oraz żywotności społeczeństwa” – przypominają.
We wtorek w klasztorze franciszkanów w Krakowie Międzynarodowe Towarzystwo Naukowe „Fides et ratio” przeprowadziło panel dyskusyjny zatytułowany „Dialog z wiecznością”. Wzięli w nim udział: ks. prof. dr hab. Józef Makselon, prof. dr hab. Gabriel Turowski, prof. dr hab. Stanisław Rodziński, prof. dr hab. Zbigniew Mirek i dr Antoni Szwed. Moderatorem spotkania była prof. dr hab. Teresa Grabińska.
„Dni Jana Pawła II to inicjatywa 19 uczelni z Małopolski i Podkarpacia” – nie ukrywa radości ks. prof. dr hab. Władysław Zuziak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Decyzję o tym wspólnym przedsięwzięciu podjęło Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa w roku 2006 w celu upamiętnienia postaci Błogosławionego Jana Pawła II i popularyzacji jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i Małopolski.
W ich organizację włącza się ponadto: Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Międzynarodowe Towarzystwo Naukowe „Fides et Ratio”.
Tegoroczne Dni Jana Pawła II zakończą się w czwartek mszą św. o godz. 17.00 w Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II w Krakowie.
Szczegółowy program dostępny jest w internecie na stronie: www.jp2.krakow.pl
jms