Diecezja płocka: jubileuszowa 40. Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do miejsc kultu św. Stanisława Kostki

Wyrusz!” – pod takim hasłem 17 września odbędzie się jubileuszowa 40. Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa – miejsc kultu św. Stanisława Kostki (1550-1568). Święty ten jest też głównym patronem diecezji płockiej. W programie znajdą się m.in. Msze św., konferencja duchowa, Festyn św. Stanisława Kostki i koncert Tau. Msza św. dla młodzieży w Rostkowie będzie transmitowana przez kanał YouTube Katolickiego Radia Diecezji Płockiej.

Pielgrzymka do miejsc kultu św. Stanisława Kostki ((1550-1568) – Przasnysza i Rostkowa organizowana jest każdego roku około dnia 18 września, kiedy to w Polsce przypada wspomnienie liturgiczne patrona dzieci i młodzieży oraz głównego patrona diecezji płockiej, urodzonego w Rostkowie na Mazowszu. Jubileuszowa 40. pielgrzymka odbędzie się pod hasłem „Wyrusz!”.

– Hasło nawiązuje do postaci św. Stanisława Kostki, który „wyruszył” w drogę z Wiednia do Rzymu, idąc za wolą Bożą i własnymi marzeniami. Hasło to ma być zachętą także dla młodzieży do wyruszenia w drogę na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie w 2023 roku. Podobnie jak w latach ubiegłych pielgrzymka przebiegać będzie w dwóch grupach: dzieci i młodzież. Zmianie jednak ulegnie program pielgrzymki. Dzieci po zakończeniu Mszy św. w Przasnyszu będą wędrować do Rostkowa, gdzie wezmą udział w Festynie św. Stanisława. Natomiast młodzież uda się z pielgrzymką z Rostkowa do Przasnysza, gdzie na hali sportowej będzie uczestniczyć we Mszy św., adoracji i koncercie – zaprasza ks. dr Marcin Sadowski, dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej, organizator pielgrzymki.

Pielgrzymka dzieci (klasy 1-7 szkół podstawowych) rozpocznie się w sobotę 17 września na placu przy kościele farnym w Przasnyszu. O godz. 9.45 odprawiona zostanie Msza św., będzie jej przewodniczył bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy w Płocku, a kazanie wygłosi ks. Paweł Sobiecki, pracownik wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej. O godz. 10.45 dzieci wyjdą pieszo w pielgrzymce do oddalonego o 6 km Rostkowa.

Po dotarciu do Rostkowa, w drugiej części spotkania, dzieci wezmą udział w Festynie św. Stanisława Kostki. O godz. 13.45 odbędzie się podsumowanie pielgrzymki na placu przy Szkole Podstawowej w Rostkowie, w tym losowanie nagród (losy znajdą się na zakładkach do książek, które dzieci otrzymają wcześniej na pamiątkę spotkania).

Pielgrzymka młodzieży (klasy 8 szkół podstawowych i szkoły średnie) rozpocznie się o godz. 15.00 w Rostkowie – zjazdem pielgrzymów i nawiedzeniem kościoła w Rostkowie. Pół godziny później wyjdzie grupa w pieszej pielgrzymce do Przasnysza. O godz. 17.15 w hali sportowej przy Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu z młodzieżą spotka się Maciej Kozłowski, nauczyciel geografii, ewangelizator i autostopowicz. O godz. 18.00 Mszy św. będzie przewodniczył bp Mirosław Milewski, a kazanie wygłosi o. Michał Masłowski SJ. Msza św. będzie transmitowana przez kanał YouTube Katolickiego Radia Diecezji Płockiej.

Od godz. 19.00 zaplanowano: adorację Najświętszego Sakramentu i uwielbienie, zaproszenie na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony w roku 2023, Koncert Tau. Pielgrzymka zakończy się około godz. 21.00.

Jest też propozycja do młodzieży, która chciałaby spędzić cały dzień na pielgrzymim szlaku, w ramach 4. Pieszej Pielgrzymki z Ciechanowa do Rostkowa i Przasnysza. Grupy wyruszą o godz. 7.30 z placu przy kościele parafii św. Józefa w Ciechanowie (farnej). O godz. 15.00 dotrą do Rostkowa, odpoczną, zwiedzą miejsca związane z życiem św. Stanisława Kostki. O godz. 15.30 wyruszą na ostatni etap pielgrzymki (razem z młodzieżą, która wcześniej dojedzie autokarami bezpośrednio do Rostkowa). Po dotarciu na halę przy ZSP w Przasnyszu zostanie zrealizowany program wspólnie z pozostałą grupą młodzieży.

Wszystkie grupy pielgrzymów zwiedzą w Rostkowie „ścieżkę edukacyjną”, poświęconą św. Stanisławowi Kostce.

Jubileuszową Pielgrzymkę Dzieci i Młodzieży poprzedziły warsztaty muzyczne, przygotowujące do śpiewu podczas liturgii i nabożeństw. Uczestniczyli w nich członkowie parafialnych zespołów muzycznych, inne osoby oraz instrumentaliści. Dzięki temu powstał zespół młodzieżowy, który będzie zajmował się na pielgrzymce śpiewem i muzyką.

Ponadto w piątek 16 września zaplanowano 20. Memoriał Szachowy im. św. Stanisława Kostki w Szkole Podstawowej nr 2 w Przasnyszu. Jest to turniej otwarty (open) dla dzieci i młodzieży. System rozgrywek będzie szwajcarski kontrolowany na dystansie siedmiu rund.

Informacje związane z 40. Pielgrzymką Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa można znaleźć na stronach: duszpasterski.pl oraz ddm-studnia.pl. Organizatorami pielgrzymki są: wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej Płockiej oraz Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Studnia”.

***

Św. Stanisław Kostka urodził się 28 października 1550 r. w Rostkowie koło Przasnysza w diecezji płockiej, został ochrzczony w kościele św. Wojciecha w Przasnyszu; zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Jest m.in. patronem Polski, diecezji płockiej, ministrantów oraz dzieci i młodzieży. Stanisław był synem kasztelana zakroczymskiego. W wieku 14 lat razem ze starszym bratem Pawłem został wysłany do szkół jezuickich w Wiedniu. W grudniu 1565 r. ciężko zachorował. W nocy miał wizję, w której św. Barbara z dwoma aniołami przyniosła mu komunię św. Miał też drugą wizję, w której Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus pochyla się nad nim i składa mu w ramiona Dzieciątko. Rano wstał zupełnie zdrowy.

Stanisław pragnął wstąpić do zakonu jezuitów, ale nie uzyskał zezwolenia rodziców. W sierpniu 1567 r. pieszo, w przebraniu, uciekł z Wiednia. W pogoń za nim ruszył jego brat Paweł. Stanisław dotarł do Dillingen w Bawarii (około 650 km) i zgłosił się do św. Piotra Kanizjusza. Ten wysłał go do Rzymu, gdzie św. Franciszek Borgiasz przyjął go 28 października 1567 r. do nowicjatu. Mając 18 lat złożył śluby zakonne. 10 sierpnia 1568 r. nagle zachorował na malarię i zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Na jego pogrzeb przybyły tłumy. Od 1983 roku z Przasnysza do Rostkowa wyrusza doroczna pielgrzymka dzieci i młodzieży.

eg / Płock
KAI

Wpisy powiązane

Poznań: Inauguracja Roku Jubileuszowego 800-lecia Pieśni Słonecznej

Statystyki: Miniony rok w Kalwarii Zebrzydowskiej

Chrystusowcy: Uroczystość wybudzenia i pobłogosławienia największego dzwonu na Pomorzu Zachodnim