Home WiadomościZ kraju Darczyńca przekazał kilkadziesiąt tysięcy złotych na zakup organów dla parafii Braci Mniejszych Kapucynów

Darczyńca przekazał kilkadziesiąt tysięcy złotych na zakup organów dla parafii Braci Mniejszych Kapucynów

Redakcja
Prywatny darczyńca przekazał kilkadziesiąt tysięcy złotych na zakup organów dla parafii Braci Mniejszych Kapucynów pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wlkp. Kościół powszechnie zwany jest Białym Kościołem i jest najstarszą świątynią w mieście. Informację o zakupie organów przekazał 10 listopada w ogłoszeniach duszpasterskich proboszcz kościoła.

Gwardianin i proboszcz parafii o. Waldemar Grubka powiedział, że pod koniec czerwca br. do kościoła zostały sprowadzone z Holandii używane organy piszczałkowe 16-głosowe. Warunkiem pozostania tych organów w kościele było znalezienie darczyńców, którzy pokryją zakup tego królewskiego instrumentu.

Dzięki Bożej Opatrzności znalazła się jedna rodzina, która pokryła całkowity koszt – 75 tys. zł. Darczyńcy pragną pozostać anonimowi. – Odczytuję to wydarzenie jako cud dla naszego kościoła i początku mojej posługi proboszcza w tej parafii – powiedział o. Grubka, zapewniając o codziennej modlitwie za ten hojny dar. Jednocześnie podziękował organiście Jackowi Maciakowi za inicjatywę sprowadzenia tych organów do parafii oraz za żmudną pracę przez wiele miesięcy, związaną ze złożeniem instrumentu i strojeniem. Mamy więc za co Bogu dziękować ale także i ludziom – przyznał kapucyn.

Gorzowski Biały Kościół jest świątynią parafialną Braci Mniejszych Kapucynów przy nim  znajduje się Klasztor zakonu. Proboszczem od tego roku jest o. Waldemar Grubka.

W pobliżu kościoła znajduje się rondo, które kiedyś nazwano rondem Zgody, tak przed laty nazywała się świątynia, którą gorzowianie od dawna nazywają Białym Kościołem, gdyż w takim kolorze jest jego elewacja. Obecnie trwa remont świątyni.

– Dawny Kościół Zgody został odbudowany w latach 1947-1948 i poświęcony 6 czerwca 1948 r. pw. św. Stanisława Kostki, z przeznaczeniem na kościół szkolny. Staraniem gwardianów o. Romana Kotowskiego i o. Apoloniusza Leśniewskiego w latach 1983-1988 zbudowano przy kościele klasztor (proj. Marek Kobus) – duży budynek na planie czworoboku z wewnętrznym wirydarzem, mieszczący także sale duszpasterskie – czytamy na stronie parafii.

Za: ekai.pl
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda