Wszystkie służby miejskie Częstochowy pracują na pełnych obrotach. Najwięcej grup pątniczych przybywa właśnie teraz, przed obchodzoną 15 sierpnia uroczystością Wniebowzięcia NMP. Szczyt pielgrzymkowy przypada na 12, 13 i 14 sierpnia. Wtedy do Sanktuarium dociera ponad 50 tys. pątników.
Jednorazowo najwięcej pieszych pielgrzymów idących w zorganizowanych grupach przybędzie 14 sierpnia. Będzie ich w sumie ok. 24 tys. osób. Niewiele mniej, bo ponad 23 tys., ma dotrzeć dzień wcześniej czyli 13 sierpnia.
Najliczniejsze będą: pielgrzymka radomska (ok. 7 tys. osób), pielgrzymka organizowana przez paulinów z Warszawy ( ok.5 tys. osób) oraz liczące po 4 tys. osób grupy z diec. siedleckiej i warszawskiego kościoła akademickiego św. Anny. W sumie piesze grupy warszawskie, wchodzące na Jasną Górę 14 sierpnia mają liczyć ponad 12 tys. osób. Tego dnia na Jasnej Górze pojawią się także m.in. żołnierze, strażacy i bezdomni. Tysiące wiernych przyjdą również w grupach np. z archidiecezji lubelskiej, diecezji płockiej, rzeszowskiej, włocławskiej, łowickiej czy zamojsko-lubaczowskiej.
Obok dużych pielgrzymek pieszych przybywają również mniejsze kompanie. Nie brakuje także grup pielgrzymów na rowerach.
Urząd Miasta w Częstochowie zapewnia, że wszystkie miejskie służby są gotowe na pątników. Miasto tradycyjnie ma przygotowany plan zabezpieczenia tras wejść pielgrzymek i organizacji infrastruktury komunikacyjnej, medycznej, sanitarnej oraz czystości. Zgodnie z nim stale dyżurują szpitale i służby ratownictwa medycznego. W Miejskim Szpitalu Zespolonym zostały uruchomione Izby Przyjęć, a oddziały lekarskie pracują w systemie całodobowym. Ponadto Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP będzie przygotowany do przyjęcia gości zagranicznych idących w pielgrzymce wojskowej 14 sierpnia.
Wyznaczono dodatkowe parkingi m.in. przy Rynku Wieluńskim. Ustawionych jest kilkadziesiąt przenośnych kabin WC, zadbano również o dodatkowe kontenery i kosze na śmieci. W kilku miejscach działają dodatkowe punkty czerpania wody.
Historia pieszego pielgrzymowania do Częstochowy rozpoczęła się niemal z chwilą początków kultu Maryi w jej cudownym wizerunku. Najstarsza, udokumentowana w kronikach, pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła we wrześniu 1626 r. z Gliwic (Śląskie). Była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej.
15 sierpnia pielgrzymi piesi, jak i ci, którzy dojadą specjalnie na uroczystości, wezmą udział w sumie pontyfikalnej o godz. 11.00. Uroczystość Wniebowzięcia NMP co roku gromadzi w Częstochowie tysiące wiernych – to jeden z największych pod względem liczby pątników odpustów na Jasnej Górze.
Tegoroczne święto przebiegnie w duchu dziękczynienia za obecność Maryi Królowej w Polsce. To w związku z 300.rocznicą koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
O 8.00 tradycyjnie dla uczestników pieszych pielgrzymek z Warszawy przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski a kazanie wygłosi o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.
Sumę pontyfikalną o godz. 11.00 poprzedzi modlitwa pielgrzymów „Dziękujemy za Maryję Królową”. Mszy św. odpustowej przewodniczyć ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
Za: www.deon.pl.