Czerwińsk nad Wisłą: około 400 młodych osób formowało się podczas Campo Bosco 2024

W Czerwińsku nad Wisłą (diecezja płocka) zakończył się XXXI Festiwal Campo Bosco „Jestem Wyśniony” (pierwszy sen św. Jana Bosko). Na około 400 uczestników, związanych z duszpasterstwem salezjańskim, ale też przyjezdnych z różnych zakątków diecezji płockiej, czekały Msze św. i konfesjonały, ale też warsztaty artystyczne, konferencje i koncerty.

Tytuł tegorocznego Campo Bosco nawiązywał do pierwszego snu św. Jana Bosko (1815-1888), założyciela salezjanów, który jako 9-latek miał charakterystyczny sen. Była w nim grupa młodzieży, która zachowywała się w sposób wulgarny. Mały Jaś chciał ich uspokoić przemocą, ale Jezus obecny w śnie pouczył go, że ma potraktować ich z miłością.

W tym duchu – duchu miłości do bliźniego mimo wszystko i wbrew wszystkiemu –w Czerwińsku nad Wisłą zrealizowano poszczególne punkty bogatego programu festiwalu młodzieży. W opinii uczestników festiwal był „pełen duchowych przeżyć, budowania i umacniania relacji, dobrej rozrywki, rozwijania swoich umiejętności w wielu dziedzinach”.

Tradycyjnie uczestnicy spotkania wspólnie się modlili, ale i bawili, podczas koncertów czy warsztatów (na przykład kulinarnych, cyrkowych, tanecznych). Podczas koncertów (Ola Nizio, Bęsiu czy Edzio) udowodnili, że młodzi katolicy potrafią szaleć na koncertach bez żadnych „wspomagaczy”.

Z uczestnikami festiwalu spotkał się między innymi biskup płocki Szymon Stułkowski, który przewodniczył jednej z Mszy św. i czuwał w trakcie Uwielbienia, poprowadzonego przez Salezjańskie Duszpasterstwo Akademickie „Petroklezja”, pod kierunkiem ks. Mariana Chaleckiego SDB oraz Marka Skalskiego.

Ważnym elementem festiwalu były spotkania i rozmowy z ludźmi, dla których wiara jest wyznacznikiem postępowania (m.in. śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska, specjalistka „od uwielbień” Monika Grygiel, bohater filmu „Johny” – Patryk Galewski, podopieczny ks. Jana Kaczkowskiego, dziennikarz Paweł Kęska, autor wielu audycji religijnych czy Michał PAX Bukowski ze Studia Raban TVP).

W Czerwińsku nad Wisłą przekaz do młodych mieli także znani z sieci i nie tylko księża, w tym Ksiądz z Osiedla, czyli ks. Rafał Główczyński SDS: – Pan Bóg przedziwnie mnie prowadzi: imprezy pod mostem świętokrzyskim, knajpa ewangelizacyjna, a w przyszłości może sala weselna? Zawsze zaczynałem od niczego, bez żadnych pieniędzy, ale Pan Bóg przyprowadził ludzi i środowiska, czasem nawet dalekie od Kościoła, które ostatecznie – nawet wbrew własnej woli – pomogły mi – opowiadał o swojej rozległej działalności i kazał ludziom młodym mieć marzenia.

Organizacja festiwalu młodzieży „salezjańskiej”, ale też niezwiązanej z tym duszpasterstwem, była tak urozmaicona i tak sprawna dzięki: koordynatorom, wolontariuszom, księżom i siostrom ze zgromadzeń salezjańskich, darczyńcom, prelegentom oraz wszystkim osobom, którzy dołożyli finansową swoją cegiełkę do tego dzieła.

Głównym koordynatorem festiwalu Campo Bosco 2024, z udziałem około 400 osób, był ks. Szymon Mastalerz SDB.

eg/KAI

Wpisy powiązane

Prymas Polski: Maryja jest Matką nadziei – uroczystość ku czci Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

Więcej pielgrzymów na Jasnej Górze – pielgrzymkowe statystyki

Kard. Nycz w Jędrzejowie: bł. Kadłubek był wdzięczny za zdolności i talenty, którymi obdarzył go Pan Bóg