Pod hasłem „Bosko uzbrojeni” w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej pod Krakowem rozpoczynają się 28 lipca Karmelitańskie Dni Młodych. Gościem specjalnym kilkudniowego spotkania będzie wspólnota Cenacolo.
W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem: “Bosko uzbrojeni”. Szczególną patronką Karmelitańskich Dni Młodych jest Maryja, która w hymnie “Flos Carmeli” nazywana jest Boską Zbroją.
“W tym roku będziemy przyglądać się tajemnicy Bożych interwencji w Jej życiu. Ile razy my sami próbowaliśmy walczyć w różnych bitwach naszej codzienności i niestety upadaliśmy, ponieważ za bardzo liczyliśmy na własne siły i na różne zbroje, które zakładamy na siebie już od naszego dzieciństwa?” – pytają organizatorzy spotkania. W odkrywaniu odpowiedzi na to pytanie młodym będą towarzyszyć biblijny król Dawid, który do walki z Goliatem stanął uzbrojony wyłącznie w błogosławieństwo Pana, a także karmelitańscy święci, którzy wygrali, żyjąc w zjednoczeniu z umiłowanym Bogiem.
Program kilkudniowego spotkania wypełniony jest modlitwą indywidualną i we wspólnocie, rozmowami w małych grupach i zajęciami warsztatowymi. Jak co roku, młodzi zobaczą również przedstawienie teatralne w wykonaniu teatru Cordis – amatorskiej grupy, która działa na terenie Jastrzębia-Zdroju i okolic. Od lat za pośrednictwem tańca i sztuki teatralnej wyrażają treści związane z Pismem Świętym i życiem świętych.
Gościem specjalnym tegorocznego spotkania będzie wspólnota Cenacolo, założona przez siostrę Elvirę Petrozzi 16 lipca 1983 r. we Włoszech dla młodzieży zmagającej się z uzależnieniami. “Wspólnota pragnie nie tylko być miejscem pomocy społecznej, ale też szkołą życia, wielką rodziną, gdzie osoba przyjęta może czuć się jak w domu i odnaleźć własną godność, uzdrowienie ran, pokój w sercu, radość życia i pragnienie kochania” – piszą o sobie członkowie wspólnoty, która obecna jest w 71 miejscach na świecie.
Karmelici przygotowują dla młodych bogatą ofertę warsztatów. Sporym zainteresowaniem cieszą się zajęcia pszczelarskie, podczas których uczestnicy mogą zobaczyć pracę pasieki od środka. Karmelitański pszczelarz o. Tomasz pokazuje, jak zbierać miód, jak dbać o ule, opowiada, jak ważne są pszczoły dla naszego ekosystemu. Młodzi mają do wyboru również warsztaty małżeńskie, pustelnicze, taneczne, powołaniowe czy biblijne. Zainteresowaniem cieszą się spotkania psychologiczne. – Czym jest cnota, a czym jest wada? Co sprawia, że człowiek postępuje tak, a nie inaczej? To było niczym zerknięcie w zwierciadło, a raczej podróż w głąb siebie, w najskrytsze zakamarki, ale też spojrzenie na innych po to, by zobaczyć prawdziwy obraz świata. Człowiek nie żyje sam, lecz we wspólnocie, dlatego warto troszczyć się o dobre myślenie i dobre spojrzenie na co dzień – opowiada Paulina.
Sporą część każdego dnia zajmuje modlitwa. Jest wzorowana na tej, którą bracia karmelici odprawiają w swoich klasztorach. Młodzi zaczynają dzień od prowadzonej modlitwy myślnej i jutrzni. Ważnym elementem jest też Eucharystia. Modlitwą wypełnione są spotkania i czas odpoczynku. – Uczymy się chodzenia w Bożej obecności i modlenia się nawet najprostszymi czynnościami – przekonują młodzi. Ich modlitwa przybiera szczególny wyraz wieczorami, kiedy gromadzą się na adoracji Najświętszego Sakramentu oraz na nabożeństwie Drogi Krzyżowej.
md / Czerna
KAI