Franciszkański apel o pokój

Obradujący w Szentkút na Węgrzech przełożeni prowincji, kustodii i delegatur w Europie Środkowej i Wschodniej Zakonu Franciszkanów (Braci Mniejszych Konwentualnych) skierowali list w nawiązaniu do apelu papieża Franciszka by dzień 27 października 2023 r. był dniem postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju w Ukrainie i Ziemi Świętej, oraz wszędzie tam, gdzie świat wkracza w „ślepy zaułek wojny”. Oto pełna treść ich apelu:

 Szentkút (Węgry), 27 października 2023 r.

Wolą papieża Franciszka 27 października 2023 r. jest dniem postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju w Ukrainie i Ziemi Świętej, oraz wszędzie tam, gdzie świat wkracza w „ślepy zaułek wojny”. My, przełożeni franciszkańscy, tworzący Federację Europy Środkowo-Wschodniej (FEMO) z Białorusi, Bułgarii, Czech, Kazachstanu, Litwy, Polski, Rosji, Słowacji, Ukrainy, Uzbekistanu i Węgier, zgromadzeni w węgierskim narodowym sanktuarium maryjnym w Szentkút włączamy się w tę inicjatywę i prosimy o to samo wszystkich ludzi żyjących na co dzień duchowością franciszkańską.

Syn Boży przyszedł na świat jako Książe Pokoju. W Wieczerniku powiedział: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam”. 37 lat temu, 27 października 1986 r. św. Jan Paweł II u grobu św. Franciszka z Asyżu spotkał się z przywódcami religijnymi z całego świata, aby modlić się o dar pokoju dla ludzkości. Dziś, podobnie jak wówczas, kiedy pokój światowy jest naruszony, zastępca Chrystusa na ziemi kieruje do ludzi dobrej woli apel o post, modlitwę i pokutę.

Przez wstawiennictwo Niepokalanej Matki Boga prosimy Jezusa Chrystusa: o dar pokoju w krajach ogarniętych wojną; za ofiary wojny; o łaskę zrozumienia, że przemoc, terroryzm i wojna sprzeciwiają się prawdziwemu duchowi religijnemu; o szczery i cierpliwy dialog; o wzajemne przebaczenie błędów i uprzedzeń; o przezwyciężenie egoizmu, nadużyć, nienawiści i przemocy; o braterstwo i sprawiedliwy pokój.

Św. Franciszku z Asyżu – módl się za nami i za całym światem!

  1. Tomáš Lesnak – definitor generalny
  2. Marian Gołąb – krakowski prowincjał, przewodniczący FEMO
  3. Wojciech Kulig – gdański prowincjał, wiceprzewodniczący FEMO
  4. Grzegorz Bartosik – prowincjał warszawski
  5. Piotr Pawlik – prowincjał czeski
  6. Martin M. Kollár – kustosz na Słowacji
  7. Dariusz Harasimowicz – kustosz w Rosji i Kazachstanie
  8. Stanisław Pękala – wikariusz kustodialny na Ukrainie
  9. Stanisław Rochowiak – delegat w Uzbekistanie
  10. Piotr Stroceń – delegat na Litwie
  11. Paweł Romańczuk – delegat na Białorusi
  12. Jarosław Bartkiewicz – delegat w Bułgarii
  13. Paweł Cebula – delegat na Węgrzech
  14. Jan Maria Szewek – sekretarz FEMO.

Wpisy powiązane

Odpust Jerozolimski A.D. 2024

Z młodymi i dla młodych

Podsumowanie prac zarządu PFROŻ w pierwszym półroczu