Home WiadomościZ kraju Cieszyn: „Klasztorne smaki” u cieszyńskich elżbietanek już w niedzielę w TVP

Cieszyn: „Klasztorne smaki” u cieszyńskich elżbietanek już w niedzielę w TVP

Redakcja

Jak zrobić gumisie z serem lub odpustowy smalec? Między innymi przepisy na te smakołyki będzie można poznać już w najbliższą niedzielę, 16 października, w programie „Klasztorne smaki” w TVP1 z udziałem Remigiusza Rączki. Kolejny odcinek tej popularnej serii kulinarnej został zrealizowany w klasztorze sióstr elżbietanek w Cieszynie.

Jak poinformowała, Hanna Suchorabska, kierownik produkcji TVP Katowice,

dania, jakie zostały przygotowane w cieszyńskiej odsłonie „Klasztornych smaków” mają związek z elżbietankami. „Remigiusz Rączka wraz z siostrą Noemi przygotowuje gumisie z serem, a z siostrą Julią odpustowy smalec” – zapowiada.

Emisja „Klasztornych smaków” z elżbietankami odbędzie się w najbliższą niedzielę – 16 października września o godz. 11.00 w TVP1. Program został zrealizowany na zlecenie Redakcji Programów Katolickich TVP SA.

Wyreżyserowała go Aneta Chwalba. Producentem wykonawczym była TVP3 Katowice.

Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety III Zakonu Regularnego św. Franciszka obchodzi w tym roku jubileusz 400-lecia istnienia. Powstało w 1622 r. w Aachen w Niemczech. Założyła je s. Apolonia Radermecher. Apolonia pracowała wśród chorych w Herzogenbusch w Holandii. Rada jej rodzinnego miasta poprosiła ją o opiekę nad chorymi. Pragnieniem Apolonii było sprowadzenie do Aachen sióstr zakonnych, które podjęłyby się tej pracy. Postanowiła założyć nową rodzinę zakonną. Na patronów wspólnoty wybrała św. Elżbietę Węgierską i św. Franciszka z Asyżu, według którego Reguły siostry postanowiły żyć.

Do Cieszyna siostry trafiły z Wrocławia w 1753 r. Rok później poświęcony został ich pierwszy klasztor, szpitalik i kaplica. Pod koniec XIX wieku elżbietanki rozpoczęły budowę nowego szpitala w Cieszynie. Został on oddany do użytku wraz z budynkami klasztornymi i kościołem 16 lipca 1903 r.

Zgromadzenie Sióstr Świętej Elżbiety jest instytutem zakonnym na prawie papieskim o ślubach prostych, agregowanym do I Zakonu Świętego Franciszka. Siostry składają trzy śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Tworzą jedną rodzinę zakonną, mają jednakowe prawa i obowiązki. Głównym celem zgromadzenia jest pielęgnowanie chorych i pomoc w duszpasterstwie parafialnym.

Elżbietanki cieszyńskie mają placówki w Cieszynie (Dom Generalny), Zabrzegu, Bytomiu-Łagiewnikach, Skarżysku-Kamiennej, Tarnawie i Dortmundzie. W Cieszynie prowadzą dziś zakład Opiekuńczo-Leczniczy ogólny i psychiatryczny.

rk / Cieszyn
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda