Otwierany Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii stanowi uwieńczenie dynamicznej pracy, mającej na celu dostosowanie placówki do obowiązujących przepisów sanitarnych, ale też poprawę jakości realizowanych świadczeń i komfortu pacjentów, zgodnie z zawołaniem Świętego Jana Bożego, które jest także misją Szpitala: „Czyńmy dobro”.
Arcybiskup, w wygłoszonym słowie, odniósł się do sytuacji człowieka chorego i tych wszystkich, którzy troszczą się o poprawę jego zdrowia. – Choroba i cierpienie wprowadzają nas w tajemnicę człowieczeństwa. Bardzo ważne jest, żeby nie pozostać tylko na etapie samej diagnozy, ale dotrzeć do człowieka, przez którego można odkryć samego Boga – źródło wszelkiego istnienia i ludzkiego życia. Przez cierpienie i pomoc okazywaną chorym, odkrywamy w sobie wielką godność istot stworzonych na Boże podobieństwo i obraz – podkreślił.
Metropolita przypomniał, że bonifratrzy przybyli do Krakowa dokładnie 400 lat temu i od samego początku cieszyli się wielkim szacunkiem. Służąc drugiemu, napotykali po drodze na wiele trudności, ale zawsze ich głównym celem było niesienie pomocy. – Życzymy wam, drodzy Bracia Bonifratrzy, a także tym, którzy tu pracują i szukają pomocy w swoich niepokojach i cierpieniach, żeby można było odkrywać w tym miejscu wielkość każdego człowieka i wielkość Boga – Tego, który obdarza nas życiem jako wielkim skarbem i który jest Panem życia. Niech te nowe oddziały służą ludziom jak najbardziej owocnie – mówił na zakończenie.
Brat Prowincjał Łukasz Dmowski zwrócił uwagę, że w najbliższą niedzielę przypada Światowy Dzień Ubogich, a pacjenci szpitala w specyficzny sposób doświadczają ubóstwa, które polega na zależności od drugiego człowieka. Podziękował pracownikom za ogromną życzliwość i troskę o chorego, a także wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do otwarcia nowych oddziałów. Przypomniał również słowa papieża Franciszka, który podczas audiencji dla kapituły generalnej zakonu, prosił braci, aby ich szpitale – tak jak w przypowieści o miłosiernym Samarytaninie – były gospodami, życzliwie goszczącymi chorych.
W uroczystości wzięli udział: Brat Prowincjał Zakonu Bonifratrów, Rada Nadzorcza, Przeorzy, Dyrektorzy dzieł bonifraterskich (szpitali i domów pomocy społecznej), Dziekan, Proboszcz, Dyrektorzy Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Dyrektorzy krakowskich szpitali, współpracujący z placówką, wykonawca, projektant oraz pracownicy szpitala.
Szpital Zakonu Bonifratrów w Krakowie jest placówką medyczną, która nieprzerwanie świadczy opiekę nad chorymi od 1609 roku. W latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia został nieprawnie zabrany Zakonowi i upaństwowiony. Do Zakonu powrócił 1 stycznia 1997 roku. Obecnie, działa w nim 5 oddziałów i 2 bloki operacyjne, laboratorium, pracownie radiodiagnostyki, apteka oraz poradnie przyszpitalne.
Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Za: www.diecezja.pl