Liturgia w kościele ojców dominikanów była centralnym elementem śląskich obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku obchodzony jest on pod hasłem “Życzliwymi bądźmy” zaczerpniętym z Dziejów Apostolskich.
Uroczystym Nieszporom przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Marek Szkudło.
– To nabożeństwo temu służy, żebyśmy wyszli stąd i czuli, że nie tylko przez godzinę, czy pół mamy być w jedności, ale że nasza codzienność ma być otwarciem się na drugiego człowieka – mówił bp Marek Szkudło.
– O to prosimy Ducha Ojca i Syna – zaznaczył duchowny.
Homilię wygłosił bp Marian Niemiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
– Kiedy śpiewaliśmy Psalmy naszła mnie taka myśl, że chyba Pan Bóg patrzy na nas i się raduje z nas. Bo Apostoł Jan widział w Objawieniu zbór, tłum ludzi, którzy przyszli z różnych narodów, języków i wspólnie razem oddawali chwałę Panu Bogu – mówił luterański biskup.
W rozmowie z Radiem eM bp Niemiec porównał ekumenizm do łodzi
– Ruch ekumeniczny rozpoczął się, kiedy Kościoły postanowiły wsiąść wspólnie do tej łodzi, której masztem jest krzyż, czyli w środku jest Jezus Chrystus – tłumaczył katowicki zwierzchnik luteranów.
– Żeby wejść do tej łodzi, trzeba było pozostawiać na zewnątrz różnego rodzaju bagaż tradycji. Ta łódź przechodzi różne zawirowania, ale – ponieważ Jezus jest w środku – to płyniemy ciągle do przodu. Nie wiemy dokąd – pozostawiamy to Panu, On nas zaprowadzi – przekonywał bp Niemiec, który pełni także funkcję przewodniczącego Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.
– O jedność się modlimy, taką jedność bycia razem – mówi ojciec Tomasz Golonka, dominikanin, przeor klasztoru i proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Katowicach.
– Modlimy się też o jedność doktrynalną, ale też o umiejętność mieszkania w jednym mieście, robienia razem różnych rzeczy, nawet jeżeli tej doktrynalnej jedności jeszcze nie ma – mamy jednak nadzieję, że kiedyś będzie – wskazywał dominikanin.
Ks. dr Adam Palion, delegat metropolity katowickiego ds. ekumenizmu zaznacza, że najbardziej znaną formą współpracy pomiędzy Kościołami chrześcijańskimi jest świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
– Akcja prowadzona jest przez katolicką Caritas, ewangelicką Diakonię i prawosławną Eleos – wylicza ks. Palion.
Oprócz tego, jak zaznaczył, parafia mariacka w Katowicach i pobliska parafia luterańska robią wspólne festyny charytatywne dla dzieci Śródmieścia Katowic, są też wspólne konkursy biblijno-ekumeniczne oraz wspólne akcje dotyczące ekologii i pomocy potrzebującym. Od 5 lat w archidiecezji katowickiej trwa inicjatywa pod nazwą Akademia Ekumeniczna.
– Spotykamy się co miesiąc w Bibliotece Śląskiej w Katowicach na wykładach, które są tematyczne – w tym roku poruszamy temat liturgii w Kościołach chrześcijańskich. Wykłady są otwarte, więc każdy może przyjść – zachęca ks. Palion.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się co roku między 18 a 25 stycznia. To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach itp.
Kolejne nabożeństwa ekumeniczne w regionie odbędą się w kolejnych dniach m. in. w kaplicy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, w Kaplicy I Zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów w Katowicach, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, czy w bazylice pw. św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Katowicach.
Za: www.deon.pl