Chrystusowcy: Nocna modlitwa na Jasnej Górze

Jak to zostało już napisane w słowie zachęty-zaproszenia po raz 37. przybyliśmy do tronu Jasnogórskiej Królowej w noc 21/22 października 2022 r., aby odnowić i powtórzyć akt naszego zawierzenia i ofiarowania oraz potwierdzić gotowość do pracy wśród Polonii, aby prosić, by nie zabrakło tych, którzy zagubionych polskich emigrantów będą prowadzić do Chrystusa i do zbawienia. Przybyliśmy w duchu dziękczynienia za 90 lat istnienia Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej: za dzieła i posłannictwo, które podejmujemy, za każdego chrystusowca (i też każdą siostrę misjonarkę) oraz za wszystkich, którzy nas w różnorodny sposób wspierają.

Późnym popołudniem zgromadziliśmy się w Auli Ojca Augustyna Kordeckiego, by tam obejrzeć dwa spektakle – jeden przygotowany przez młodzież ze Stargardu opowiadający o początkach naszej wspólnoty zakonnej i drugi zaprezentowany przez Teatr A z Gliwic. Po tej integracyjno-kulturalnej części naszego jasnogórskiego spotkania przeszliśmy do Kaplicy Cudownego Obrazu, by rozpocząć ten swoisty nocny modlitewny maraton w intencji Polonii i jej duszpasterzy, którego poszczególne punkty prowadzili nasi klerycy, siostry misjonarki oraz delegacje zachodniopomorskich parafii, w których duszpasterzujemy od zakończenia II wojny światowej. W tej modlitwie uczestniczyli chrystusowcy i siostry misjonarki, pielgrzymi z naszych parafii z kraju i zagranicy, nasze rodziny, przyjaciele i dobrodzieje, a jej kulminacją była koncelebrowana Eucharystia pod przewodnictwem i z okolicznościowym kazaniem bpa Szymona Stułkowskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej (tyt. Tabalty). W wygłoszonym słowie nie zabrakło wątków bardzo osobistych, treści związanych z doświadczeniami emigracyjnymi – z różnymi spotkaniami z Polonią i jej duszpasterzami, słów uznania i podziękowania za duszpasterską posługę braci i księży chrystusowców oraz sióstr misjonarek w różnych zakątkach świata – za troskę o zbawienie polskich emigrantów i pielęgnowanie tego, co piękne i wartościowe w polskiej kulturze i tradycji. Nie zabrakło też odniesień do bieżącej sytuacji, szczególnie związanej z wojną na Ukrainie, wciąż podejmowanym wołaniem o pokój oraz działaniami, by wspomagać tych, którzy ratują się ucieczką, by chronić siebie i swoje rodziny.

Nasze jasnogórskie czuwanie AD 2022 ‘spotkało się’ z modlitwą pielgrzymów diecezji włocławskiej, która w roku 900-lecia istnienia przeżywać peregrynację Jasnogórskiej Ikony, dlatego rozważanie apelowe poprowadził bp Krzysztof Wętkowski, ordynariusz włocławski, który w „jestem, pamiętam i czuwam” swojej diecezji wplótł „jestem, pamiętam, czuwam” Polonii świata i jej duszpasterzy, zwłaszcza ze zgromadzeń powołanych dla poszukiwania, odnajdywania i ratowania ginących dusz wychodźczych. Pięknie przygotowane i poprowadzone poszczególne momenty czuwania pozwalały na prawdziwe odczucie bliskości Boga i Jego Matki, na możliwość nie tylko dotknięcia, ale obfitego zaczerpnięcia z naszego zakonnego patrymonium.

O naszym modlitewnym czuwaniu wspomina serwis prasowy Jasnej Góry a za nim inne ogólnopolskie serwisy kościelne. Wspomniał także poranny serwis informacyjny Radia Maryja i TV Trwam.

fotografie: ks. Mateusz Socha SChr

Fotogalerię można również znaleźć na stronie naszego seminarium.

Za: www.chrystusowcy.pl

Wpisy powiązane

Biskupi na rozpoczęcie Jubileuszu 2025: Czas łaski, nadziei i pojednania

Kościół w Polsce 2024 – najważniejsze wydarzenia

Ks. prof. Mazurkiewicz: na czym polega dialog Kościoła katolickiego z Unią Europejską?