Chrystusowcy: Jubileusz stulecia parafii św. Ottona w Pyrzycach

Obchody 800-lecia chrztu Pomorzan w 1924 r. i usilne wołanie katolickiej społeczności w Pyrzycach, zwłaszcza mniejszości polskiej, spowodowały, że ówczesny pasterz diecezji wrocławskiej kard. Adolf Bertram erygował 1 sierpnia 1924 r. katolicką parafię w Pyrzycach pw. św. Ottona. Dokładnie sto lat później w miejscu, gdzie gromadzili się katolicy z miasta i okolicy na słuchaniu Słowa Bożego i sprawowaniu Eucharystii, rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe pod przewodnictwem administratora apostolskiego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej bpa Zbigniewa Zielińskiego.

Nabożeństwo i poświęcenie pamiątkowej steli w miejscu, gdzie stał kościół parafialny św. Ottona były pierwszym punktem obchodów stulecia pyrzyckiej parafii, po których ich uczestnicy procesyjnie udali się do kościoła Wniebowzięcia NMP: w procesji niesiono relikwie św. Ottona, patrona parafii, miasta i archidiecezji oraz św. Maurycego, pod którego wezwaniem pierwotnie był obecny kościół parafialny. W kościele została odprawiona Msza Święta dziękczynna za sto lat parafii. Przewodniczył jej i wygłosił okolicznościowe kazanie Administrator Apostolski archidiecezji. W koncelebrze stanęli chrystusowcy z kraju i zagranicy z wikariuszem i ekonomem generalnym zgromadzenia na czele: a wśród nich dawni i obecni duszpasterze parafii oraz wywodzący się z niej (albowiem należy dodać, że od czasów zakończenia II wojny światowej duszpasterstwo w parafii prowadzą księża i bracia z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej) oraz duchowieństwo diecezjalne z dziekanami dekanatów Kołbacz i Banie.

Ksiądz Biskup w wygłoszonej homilii, przywołując wszystkie rocznice (bo oprócz stulecia parafii, trzeba podkreślić Rok Jubileuszowy 900-lecia Misji Pomorskiej Świętego Ottona z Bambergu oraz przypadającą 1 sierpnia 2024 r. 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego), podkreślił, że nie jest to tylko wspominanie minionych wydarzeń, ale inspiracja, by podjęte przed laty dzieło naszych przodków trzeba kontynuować. Zaprosił przy tym, by owego dziedzictwa strzec i pomnażać, by wydobywać zeń to, co piękne, dobre i trwałe i to kontynuować, jak rybacy z odczytywanej Ewangelii dokonali podziału wyłowionych ryb czy jak garncarz z fragmentu proroctwa Jeremiasza, który udoskonalał wytwarzane przez siebie naczynia (por. Jr 18,1-6; Mt 13,47-53).

Chwal, duszo moja, Pana. Będę chwalił Pana do końca mego życia, będę śpiewał mojemu Bogu, dopóki istnieję (Ps 146[145],1b-2) – zostaliśmy zachęceni słowami psalmu responsoryjnego, którymi homilista rozpoczął swoją refleksję, do uwielbiania Boga za Jego dzieła i dobrodziejstwa i uczyniliśmy to śpiewem hymnu Te Deum laudamus, a końcowa pieśń Boże coś Polskę była naszą ufną modlitwą w intencjach naszej umiłowanej ojczyzny. Zanim wybrzmiały owe hymny bp Zieliński dokonał zawierzenia Bogu miasta i parafii przez wstawiennictwo jego Patrona, Świętego Ottona.

W obchodach jubileuszowych przy pamiątkowej steli i w świątyni, poza wymienionymi już kapłanami, wzięli udział nasi bracia zakonni i nowicjusze, siostry misjonarki z przełożoną i wikarią generalną zgromadzenia na czele. Uczestniczyli mimo wakacji i urlopów dosyć licznie parafianie i zaproszeni goście (władze miasta i powiatu oraz komendanci straży pożarnej i policji), którzy pod koniec liturgii skierowali swoje słowo do wszystkich zgromadzonych, zwłaszcza Jubilatów – duszpasterzy i parafian z Pyrzyc.

Za: www.chrystusowcy.pl

Wpisy powiązane

Plac Męczenników Warszawskiej Woli

Prowincja MB Anielskiej OFM: Kapituła Namiotów oraz Święto Prowincji w Wieliczce

Porcjunkula. Bóg rozpoczyna wielkie dzieła od maleńkich cząsteczek