Środki społecznego przekazu osiągnęły takie znaczenie, że dla wielu są głównym narzędziem informacyjnym i formacyjnym, przewodnikiem i natchnieniem w zachowaniach indywidualnych, rodzinnych, społecznych. Przede wszystkim nowe pokolenia wzrastają w świecie uwarunkowanym przez mass media” (37).
Obecnie przekazowi myśli ludzkiej służą nie tylko prasa, film, radio czy telewizja, ale do grona nowych środków przekazu dołączył Internet oraz telefonia komórkowa, a w ostatnich latach także czytniki elektroniczne.
W tym nowoczesnym świecie obecny jest też i Kościół, który dostrzega te wszystkie zmiany.
Nowe wynalazki, a w tym nowe media, cieszą się zatem uznaniem i aprobatą Kościoła, choć nie brakuje też pod ich adresem uwag krytycznych, ukazujących ambiwalencję stosowanych narzędzi.
To, czy zostaną one użyte dobrze, czy źle, zależy od uformowanego sumienia twórcy, nadawcy i odbiorcy.
Aktualnie dostępne i pojawiające się nowe środki techniczne mają służyć pomocą w głoszeniu słowa Bożego, ale także – jak pisze Jan Paweł II we wspomnianej wyżej encyklice – „Zaangażowanie w dziedzinie środków społecznego przekazu nie ma jednak wyłącznie na celu zwielokrotnienia przepowiadania.
Chodzi o fakt głębszy, gdyż sama ewangelizacja współczesnej kultury zależy w wielkiej mierze od ich wpływu.
Nie wystarcza zatem używać ich do szerzenia orędzia chrześcijańskiego i Magisterium Kościoła, ale trzeba włączyć samo orędzie w tę «nową kulturę», stworzoną przez nowoczesne środki przekazu” (encyklika Redemptoris missio, 37).
W związku z powyższym, proponujemy Wam skorzystać z różnych naszych e-publikacji, które zamieszczamy poniżej. Wierzymy, że z upływem czasu zawartość tej biblioteki się powiększy.
Zachęcamy do lektury medytacji franciszkańskich na każdy dzień roku liturgicznego autorstwa o. dra Syracha Janickiego OFM z Jaworzynki, które udostępnione zostały przez nasze Franciszkańskie Centrum Młodzieżowo-Powołaniowe “Trzej Towarzysze” w Chorzowie.
Kilka lat temu medytacje wydane zostały w formie książkowej. Każdy z tomów rozważań dotyczy innego okresu roku liturgicznego: Tom 1. Adwent i Boże Narodzenie, Tom 2. Wielki Post i Wielkanoc, Tom 3. i Tom 4. Okres Zwykły.
Rozważania mogą stanowić cenną pomoc dla osób zainteresowanych charyzmatem franciszkańskim. Autor jest wykładowcą duchowości w Seminarium OFM w Katowicach-Panewnikach. eBooki dostępne są w formatach iBOOKS, EPUB, MOBI oraz PDF.
Centrum udostępniło również drobną pomoc w lekturze Krzyża z San Damiano, z którego Chrystus miał przemówić do św. Franciszka, wzywając go, by odbudował Kościół (Tomasz z Celano, Żywot drugi Rozdz. VI): o. dr Sergiusz Bałdyga OFM, San Damiano. Krzyż wezwania (iPad). Autor mieszka w Rzymie, pracuje w generalnym sekretariacie Formacji i Studiów Zakonu Braci Mniejszych.
Link do strony z pozycjami franciszkańskimi.
o. Idzi Soroburski OFM
Franciszkańskie Centrum Młodzieżowo-Powołaniowe “Trzej Towarzysze” w Chorzowie.