Chęciny: franciszkanie wracają do klasztorno – hostelowego kolędowania

Franciszkanie z Chęcin, choć nie mają parafii, w oryginalny sposób przeprowadzają wizytę duszpasterską, która dotyczy czterech podmiotów skupionych w ramach Franciszkańskiego Centrum Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych „San Damiano” i odbywa się 6 stycznia w święto Trzech Króli. Franciszkanie dotrą w ten sposób z kolędą do osób uzależnionych, ale też i do swoich współbraci.

– Zbiera się wtedy, 6 stycznia, cała nasza wspólnota i po Mszy św. o godz. 9.30, nawiedzamy cele naszych współbraci i pokoje naszych pacjentów oraz terapeutów, nie omijamy żadnego z nich – informuje w rozmowie z KAI o. Paweł Chmura, dyrektor Ośrodka „San Damiano”.

Chodzi o pacjentów Ośrodka Rehabilitacyjnego dla Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych „San Damiano”, Hostelu dla Uzależnionych od Alkoholu „Wspólnota” w Połańcu, Hostelu dla Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych „Rivotorto” w Chęcinach oraz o chęciński klasztor Braci Mniejszych Konwentualnych Franciszkanów.

Pod koniec kolędy wszyscy spotykają się we wspólnej sali, np. w refektarzu. Losuje się wówczas patronów i towarzyszące im sentencje – na cały rok. Każdy z uczestników wydarzenia zyskuje takiego indywidualnego patrona oraz cytat któregoś ze świętych lub ojców Kościoła. Cytaty są odczytywane na głos. – W tym roku patronów i cytaty przygotowuje jeden z naszych pacjentów wraz o. Danielem, ojcem duchowym ośrodka „San Damiano” – dodaje o. Paweł Chmura. Dodatkowo zostanie wylosowany nowy patron na 2023 r. – dla całej wspólnoty.

Działalność franciszkanów w Chęcinach skierowana do osób wymagających terapii uzależnień, pod wspólnym szyldem ośrodka „San Damiano”, trwa od blisko 20 lat. W praktyce wyraża się poprzez realizowany na miejscu Projekt „Franciszkańskiego Centrum Profilaktyki i Leczenia Uzależnień”, którego celem jest szeroko rozumiana profilaktyka uzależnień oraz udzielanie profesjonalnej pomocy osobom zagrożonym, uzależnionym oraz rodzinom. Korzystają z tej oferty ludzie z całej Polski.

dziar / Chęciny
KAI

Wpisy powiązane

Biskupi na rozpoczęcie Jubileuszu 2025: Czas łaski, nadziei i pojednania

Kościół w Polsce 2024 – najważniejsze wydarzenia

Ks. prof. Mazurkiewicz: na czym polega dialog Kościoła katolickiego z Unią Europejską?