Chcą rozumieć wiarę

Studium Dominicanum na warszawskim Służewie rozpoczęło drugi rok działalności.

Prowadzone przez ojców dominikanów ze służewskiego klasztoru Studium Dominicanum – Szkoła Filozofii i Teologii im. Ojca Jacka Woronieckiego przeznaczone jest dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę religijną.

„Zdobyta w czasie zajęć wiedza może dopomóc, w pewnym zakresie, naszym słuchaczom swobodniej poruszać się w przestrzeni religijno-intelektualnego zmagania się wiary i rozumu, a przede wszystkim otworzyć z ufnością na dalsze pogłębienie” – mówi dyrektor Studium, o. Norbert Augustyn Lis.

Studium rozpoczęło działalność 19 stycznia 2013 roku. W pierwszym cyklu zajęć, który trwał do czerwca, wzięło udział ok. 170 uczestników.

Kolejny cykl zajęć zainicjował 12 października wykład inauguracyjny, który wygłosił o. dr Paweł Krupa, dyrektor Instytutu Tomistycznego, działającego od ponad 50 lat przy klasztorze na Służewie. O. Krupa przybliżył słuchaczom życie i epokę św. Tomasza z Akwinu. Kolejne wykłady w pierwszym dniu zajęć zaprezentowali: marianin ks. prof. Andrzej Szostek i dominikanin o. dr Cezary Binkiewicz.

W obecnym roku akademickim wezmą udział słuchacze I i II roku zajęć. Dla rozpoczynających naukę przewidziano więcej wykładów wprowadzających w podstawowe zagadnienia z zakresu filozofii (historia filozofii, najważniejsze koncepcje filozoficzne) i teologii (podstawy biblistyki, liturgiki, sakramentologii, duchowości).

Słuchacze drugiego roku – oprócz wykładów – są zaproszeni do udziału w ćwiczeniach, w czasie których będą mogli z bliska przyglądać się wybranym tekstom biblijnym i patrystycznym oraz pismom klasycznym z zakresu tradycji dominikańskiej: św. Tomasza z Akwinu, św. Katarzyny ze Sieny oraz mistyków nadreńskich – Mistrza Eckharta, Jana Taulera i bł. Henryka Suzo.

Odbywające się w co drugą sobotę wykłady poprowadzą znani w swoich dziedzinach specjaliści, a wśród nich: ks. prof. Waldemar Chrostowski, o. prof. Jacek Salij OP, o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski OP, o. prof. Andrzej Potocki OP, ks. prof. Jerzy Szymik, prof. Krzysztof Mielcarek, ks. dr Grzegorz Strzelczyk, bp Edward Dajczak czy bp Grzegorz Ryś.

Studium Dominicanum współpracuje zarówno z instytucjami naukowymi, jak i formacyjnymi Polskiej Prowincji Dominikanów, takimi jak Instytut Tomistyczny, Dominikański Ośrodek Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach, Studium Chrześcijańskiego Wschodu, Dominikańskie Studium Filozofii i Teologii, Kolegium Filozoficzno-Teologiczne Dominikanów oraz parafia św. Dominika na Służewie.

Za: www.dominikanie.pl.

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle