CFD Kraków: Dzień Życia Konsekrowanego z kard. Robertem Sarahem

W dniach 1-3 lutego 2019 roku ponad 230 duchownych i osób konsekrowanych z różnych zakątków Polski i nie tylko przeżywało rekolekcje, które w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie prowadził kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W ramach obchodów Dnia Życia Konsekrowanego, 2 lutego 2019 r., abp Marek Jędraszewski celebrował Mszę świętą w Bazylice Mariackiej. Z tej samej okazji bp Damian Muskus OFM spotkał się z osobami konsekrowanymi w sanktuarium na zakopiańskich Krzeptówkach, bp Janusz Mastalski w Sanktuarium św. Józefa w Krakowie, a kard. Marian Jaworski przewodniczył Eucharystii w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej (www.diecezja.pl).

W tym czasie, w dniach 1-3 lutego 2019 roku, ponad 230 duchownych i osób konsekrowanych z różnych zakątków Polski przeżywało rekolekcje, które w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie prowadził kard. Robert Sarah. Mottem rekolekcji były słowa św. Pawła z listu do Filipian: „Dla mnie żyć to Chrystus” (Flp 1, 21). Dni pustyni przeżywane z prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów były dla uczestników okazją powrotu do pierwotnej miłości, do odnowy osobistego zaangażowania powołaniowego.

Wychodząc od doświadczenia Eliasza (1 Krl 19) w konferencjach kardynał z Gwinei uwrażliwiał uczestników rekolekcji na oddalenie się od hałasu świata, trwanie w ciszy, by odkryć to, co się nie zmienia, schronić się w milczeniu, aby usłyszeć cichy i łagodny głos Boga oraz poznać siebie samych. Zachęcał do troski o przyjaźń z Panem, stały dialog z Nim i przeżywanie cierpienia razem z Ukrzyżowanym. W osobnych konferencjach podjął temat przeżywania rad ewangelicznych oraz miłości pasterskiej. W sobotnie przedpołudnie uczestnicy przeżyli również nabożeństwo pokutne, w czasie którego kard. Sarah podzielił się krótką refleksją.

W święto Ofiarowania Pańskiego kardynał przypomniał w homilii, że według zwyczaju uczestnicy liturgii winni byli zanieść do swoich domów pobłogosławioną świecę i zapalać ją za każdym razem, gdyby nadchodziło jakieś nieszczęście, jak ciemność burzy, choroba, osobiste kryzysy. Mówił: „Wyobraźcie sobie, że mąż i żona zapalaliby tę świecę przy okazji każdej kłótni małżeńskiej. Gdyby ten wdzięczny zwyczaj zachował się do naszych dni, nasze społeczeństwo musiałoby produkować bardzo długie świece, które paliłyby się bardzo długo!”.

Zachęcał duchownych i osoby konsekrowane do modlitwy o to, aby oczyszczający ogień Ducha Świętego, który usuwa zanieczyszczenia, mógł oczyścić świątynie serc ludzkich z wszelkiej obłudy i podziałów. „Dzisiaj światło jest w rękach każdego z nas, abyśmy je zanieśli w najmroczniejsze zakątki naszego świata” – mówił prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (z nominacji papieża Franciszka w 2014 r.) wyliczając wśród powodów ciemności i mroku w tych zakątkach przemoc i nadużycia, rasizm i uprzedzenia, ucisk i nienawiść, praktyczny ateizm i relatywizm, ale również „apostazję tylu chrześcijan”, a także „apostazję tylu kapłanów i zakonników”.

Bliski współpracownik papieża podkreślał z mocą: „musimy zacząć od samych”, zaraz dodając, że „nikt nie jest wykluczony z otrzymania tego światła, którego nie może pokonać żadna ciemność”. Maryja, bardzo młoda matka, i mocno posunięty w latach Symeon, „ogłaszają dzisiaj dobrą nowinę, że nie ma nikogo, żadnej rzeczy, żadnego miejsca w naszym życiu czy w życiu innych, do którego to światło nie mogłoby dotrzeć”.

Kard. Sarah przywołał tradycję grecką, w której święto Ofiarowania Pańskiego nazywane było „Świętem Spotkania”. Przypomniał, że Bóg zostawia nam wolność otwarcia drzwi serc, aby mógł w nie wejść Król chwały. „On chce wejść w komunię z każdym, kto jest zamknięty w jakiejkolwiek formie niewoli, w jakiekolwiek formie strachu” – mówił przywołując obraz Jezusa pukającego do drzwi (Ap 3, 20).

Trzydniowe skupienie prowadzone przez kard. R. Saraha zakończyła Eucharystia w niedzielę w południe. W ostatnim dniu odpowiadał na pytania uczestników. Spotkanie z autorem książek „Bóg albo nic. Rozmowa o wierze”, „Moc milczenia” czy „W drodze do Niniwy” było też okazją uzyskania dedykacji.

Konferencje wygłoszone przez kard. Roberta Saraha w dniach 1-3 lutego 2019 r. w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie są dostępne w formie nagrań (www.katolik.tv), a z tekstów i nagrań homilii można skorzystać odwiedzając stronę internetową CFD w Krakowie – www.cfd.sds.pl.

Piotr Szyrszeń SDS

Wpisy powiązane

Kraków: podopieczni Dzieła Pomocy św. Ojca Pio potrzebują zimowej odzieży

Halina Frąckowiak gościem specjalnym tegorocznej Żywej Szopki w Krakowie

Pola Lednickie: 9. rocznica śmierci o. Jana Góry OP