Bydgoszcz: o. Marcin Dusiński CSSp prowincjałem Zgromadzenia Ducha Świętego

SONY DSC

Ojciec Marcin Dusiński CSSp został wybrany na Przełożonego Wyższego Polskiej Prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego. Decyzję podjęli 28 czerwca współbracia, podczas odbywającej się w grodzie nad Brdą XVII Kapituły Prowincjalnej.

Ojciec Dusiński CSSp urodził się 12 listopada 1974 roku w Bydgoszczy, jako drugie dziecko Eugenii i Mieczysława. Jego dzieciństwo i młodość związane były z parafią Chrystusa Króla na Błoniu.

Ukończył Szkołę Podstawową nr 48, gdzie rozpoczęła się jego przygoda z piłką ręczną. To właśnie tej dyscyplinie sportu poświęcił wiele lat życia. Wraz z klubem AZS Bydgoszcz, osiągnął mnóstwo sukcesów. Karierę zwieńczył tytułem Mistrza Polski w kategorii juniorów starszych w Zabrzu.

Po ukończeniu III Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, kiedy kariera sportowa stała przed nim otworem, wstąpił do seminarium Zgromadzenia Ducha Świętego. Śluby wieczyste złożył 4 września 1999 roku, a dzień później przyjął święcenia diakonatu. Formację seminaryjną zakończył tytułem magistra teologii na UAM w Poznaniu.

Święcenia kapłańskie otrzymał 4 czerwca 2000 roku z rąk abp Henryka Muszyńskiego w kościele rektorskim zgromadzenia w Bydgoszczy. W 2001 roku podjął posługę misyjną w Paragwaju, gdzie spędził niemal 15 lat. – Na pewno chciałbym w przyszłości tam wrócić, bo wciąż – na całe szczęście – jest w moim sercu tęsknota za pracą misyjną – stwierdził.

Przez ostatnie lata, będąc pierwszym asystentem prowincjała i członkiem Rady Prowincjalnej, pełnił funkcję przełożonego Domu Prowincjalnego oraz rektora kościoła Ducha Świętego w Bydgoszczy. – Wierzę w działanie Ducha Świętego. To, co się dokonało, jest tego potwierdzeniem. Pragnę wypełniać wolę Bożą, która została wyrażona przez moich współbraci ze zgromadzenia. Otrzymałem mandat zaufania, który chciałbym jak najlepiej wypełnić – powiedział o. Marcin Dusiński CSSp.

Duchacz podziękował wszystkim za wsparcie. – Czuję w sercu pokój. Wiem również, że wiele osób modliło się w intencji przebiegu kapituły, która jest też takim momentem wyznaczenia kierunków na najbliższe lata, by wszystko pochodziło od Ducha Świętego. Nie możemy zapominać o korzeniach, tożsamości misyjnej – tu w Polsce, ale i tam, gdzie jesteśmy posłani. Jesteśmy wspólnotą, która się starzeje i trzeba również pytać, co dalej w kontekście nowych powołań – dodał elekt.

Jeżeli generał wraz z radą zatwierdzi wybór, ojciec Marcin Dusiński CSSp obejmie urząd prowincjała we wrześniu. Kadencja potrwa cztery, a nie jak do tej pory trzy lata. – Chcemy dzisiaj realizować zadania, które są wynikiem kapituły generalnej, jaka miała miejsce w Bagamoyo w 2021 roku. Chodzi o wyczulenie na nowe oblicza biedy – zarówno tej intelektualnej, jak i duchowej – powiedział o. Alain Mayama CSSp.

Generał, który przyjechał do Bydgoszczy, nawiązał do słów z Izajasza „Oto Ja czynię rzecz nową”. – To zaproszenie dla wszystkich współbraci, by zostawić rzeczy, które nie wchodzą w nurt nowego spojrzenia na duszpasterstwo. Ma nam towarzyszyć świeżość w postrzeganiu rzeczywistości oraz w odczytywaniu znaków czasu. Kapituła w Bydgoszczy ma także nam pomóc w udzieleniu odpowiedzi na pytanie, w jakim kierunku chcemy iść – w Kościele w Polsce – do biedy istniejącej wokół nas – dodał o. Alain Mayama CSSp.

Ojciec Dusiński CSSp zastąpi o. Marka Myślińskiego CSSp. – Ojciec Marcin był przez ostatnie dwie kadencje „moją prawą ręką”, więc bardzo cieszę się z jego wyboru. Jestem wdzięczny nade wszystko Duchowi Świętemu. Można powiedzieć, że jego działalność będzie niejako kontynuacją tego samego spojrzenia na Kościół w Polsce, a także pracę misyjną – powiedział o. Myśliński CSSp, wspominając swój wybór na pierwszą z dwóch kadencji. – Wówczas byłem osobą nieznaną, wróciłem po 14 latach z misji do współbraci, którzy znali mnie jako kleryka, stając się dla nich przełożonym. Wtedy, nie waham się powiedzieć, rozpoczęliśmy odbudowę polskiej prowincji „ze zgliszczy” – dodał o. Marek Myśliński CSSp.

Zgromadzenie Ducha Świętego zostało założone w 1703 roku we Francji. Jego charyzmatem jest praca misyjna wśród ludów, osób i grup najbardziej opuszczonych na całym świecie. Dom macierzysty polskiej prowincji mieści się w Bydgoszczy. Wspólnota polskich współbraci liczy obecnie blisko 50 członków, którzy posługują m.in. w Europie, obu Amerykach i Afryce.

jm / Bydgoszcz
KAI

Wpisy powiązane

Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji apeluje o udział w misyjnej Akcji św. Krzysztof – 1 gr za 1 km

Pamięci bohaterskich sióstr nazaretanek z Nowogródka

Z nadzieją – przyszli pątnicy „od paulinów” z krakowskiej Skałki