Warto być zaczynem ewangelicznym w świecie, żyjąc pośród ludzi” – zauważył br. Marek OFMCap, który wziął udział w Dniu Braterstwa i obchodach 25. rocznicy obecności Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Bydgoszczy.
Wspólnota działa w grodzie nad Brdą właśnie w kościele rektorskim „Klarysek”, którym opiekują się bracia kapucyni. – Dzisiejszy dzień jest po to, by spotkać się ze sobą i być we wspólnocie – stwierdził br. Marek OFMCap, dodając, że jest to również okazja, by bliżej zapoznać się z duchowością świętego Franciszka. – To święty, który powołał nie tylko zakon dla braci, ale i dla osób żyjących w świecie, by Ewangelia oraz jej przesłanie mogły być ukazywane pośród codzienności – powiedział.
Dzień Braterstwa skupił w bydgoskiej bazylice św. Wincentego a Paulo członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z Regionu Poznańskiego. – Są to osoby, które chcą iść za świętym z Asyżu. Często niewidoczne, ale skuteczne, jeśli chodzi o sianie Ewangelii. To jest taki zaczyn na ciasto, który tworzą młodzi, dorośli i starsi – dodał br. Jarosław Rajski OFMCap z Warszawy, a pochodzący z bydgoskiej parafii Świętej Rodziny. – Wyróżnia nas autentyczność, prostota i głęboka modlitwa. Jesteśmy jedną wielką rodziną, która z wiarą idzie za świętym Franciszkiem – dodał.
Franciszkański Zakon Świeckich jest otwarty dla wszystkich pełnoletnich katolików. Jego patronką w Polsce jest bł. Aniela Salawa, a tercjarzami byli m.in.: św. Albert Chmielowski – malarz, założyciel albertynów, Jacek Malczewski – malarz, Józef Haller – legionista, generał Wojska Polskiego, bł. kard. Stefan Wyszyński. – Warto to wszystko przekazywać kolejnym pokoleniom. Na przykład w mojej rodzinie dziadkowie mieli wielki sentyment do św. Franciszka. Więc zanim zasiliłam szeregi zakonu, on już mi towarzyszył – dodała Joanna Zaradna, związana z Sanktuarium Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie, która przyjechała do Bydgoszczy m.in. z małym Franciszkiem.
Do Regionu Poznańskiego FZŚ należy ponad 20 wspólnot z Polski. – Uczymy się chodzić śladami św. Franciszka, czyli drogą prostoty oraz Ewangelii. Z niej wypływa wszystko inne – podkreśliła Grażyna Sadurska, przełożona bydgoskiej wspólnoty kapucyńskiej, którą tworzy 55 profesów wieczystych. W sumie to prawie 70 osób.
jm / Bydgoszcz
KAI