Bracia Mniejsi: Rozpoczęcie Postulatu międzyprowincjalnego pięciu prowincji polskich

W piątek 13 października br. w klasztorze w Borkach Wielkich, należącym do Prowincji św. Jadwigi, rozpoczął się postulat międzyprowincjalny wszystkich pięciu polskich prowincji Zakonu Braci Mniejszych.

Na początku celebracji odczytano list przesłany przez Ministra Generalnego, który napisał między innymi: „Głównym celem Postulatu jest umożliwienie «postulantowi zweryfikowania swojej decyzji o rozpoczęciu naśladowania Jezusa Chrystusa zgodnie ze sposobem życia św. Franciszka i odpowiednie przygotowanie do nowicjatu» (Ratio Formationis Franciscanae, 181). Na tej drodze „postulant, przy wsparciu formatorów, poświęca się szczególnie formacji ludzkiej i pogłębia swoje zaangażowanie chrzcielne” (RFF, 182). W tych kilku słowach jasno odnajdujemy istotę tego etapu i mam nadzieję, że tego właśnie doświadczycie w kontekście wspólnoty formacyjnej, którą tworzą wszyscy bracia Domu. Niech kandydaci zobaczą w Was zwierciadło życia braterskiego, ubóstwa i łaski pracy. W ten sposób mogą pracować nad sobą i z ufnością otwierać się na towarzyszenie osobiste i wspólnotowe”.

Mszy św. przewodniczył Definitor Generalny fr. Konrad Cholewa OFM, w jedności ze wszystkimi pięcioma Ministrami Prowincjalnymi, Sekretarzem i Zastępcą Sekretarza Generalnego ds. Formacji i Studiów oraz braćmi z miejscowej Wspólnoty.


Sekretarz Generalny ds. Formacji i Studiów, fr. Darko Tepert OFM w swojej homilii w języku polskim, wychodząc od słów Ewangelii wg św. Mateusza, podkreślił, że powołanie Pana zaczyna się od słów: „Jeśli chcesz”. Pan zawsze pozostawia wolność swoim powołanym. Następnie Jezus prosi swoich uczniów, aby zaparli się samych siebie. Brat Darko wyjaśnił, że nie można się wymazać i Jezus go o to nie prosi. Prosi o złożenie swojej woli w ręce Boga. Sam św. Franciszek do końca życia poszukiwał woli Bożej, jak np. na La Vernie, gdzie otrzymał stygmaty. Jezus zaprasza swoich uczniów, aby wzięli swój krzyż. Brat Darko przypomniał postulantom, gdzie będą mogli spotkać ten krzyż, ale przypomniał też, że łatwiej im będzie wnieść krzyż do Wspólnoty. Na koniec podkreślił, że Pan musi zawsze znajdować się w centrum ich powołania. To On ich powołał i to On da im siłę do dalszego działania. W pierwszym czytaniu jest mowa o kapłańskim błogosławieństwie zawartym w Księdze Liczb, do którego nawiązał św. Franciszek w notatce pozostawionej bratu Leonowi; fr. Darko wyjaśnił, że w nim trzykrotnie wzywane jest święte imię Boże nad Izraelitami, podobnie jak znak Tau, naznaczony przez św. Franciszka w imieniu brata Leona, miał wypisać na czole prorok Ezechiel wierzącym w Boga, albo jak opisano w Księdze Apokalipsy, na czołach odkupionych, pragnąc, aby postulanci nosili znak Tau jako znak krzyża, ale tego krzyża, który oznacza miłość. Po homilii każdy Minister Prowincjalny przyjął swoich kandydatów do Postulatu.

Od tego czasu do Prowincji Braci Mniejszych w Polsce przybyło 15 nowych postulantów. Na zakończenie uroczystości fr. Konrad zachęcił postulantów, aby z radością żyli swoim powołaniem.

Po Mszy świętej i po wspólnym posiłku, wszyscy zatrzymali się na braterską chwilę dzielenia się wspólnym doświadczeniem.

Za: www.ofm.krakow.pl

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle