Bracia Mniejsi: Koniec budowy klasztoru gliwickiego

 

Na początku Nowego Roku 2012 franciszkanie w Gliwicach (ul. Franciszkańska 1) mogą już odetchnąć, zakończyli budowę klasztoru. Wprawdzie budynek stoi już od kilkunastu lat i zamieszkiwali go zakonnicy, nigdy jednak nie był ukończony, zwłaszcza od strony zewnętrznej. Uzasadnioną przyczyną była budowa nowego kościoła, która przez ponad dwadzieścia lat pochłaniała fundusze Prowincji św. Jadwigi.

Nowy kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa został poświęcony i oddany do użytku publicznego 21 VI 2009. Potem trzeba było wyburzyć stary kościół i choć trochę uporządkować teren. Wreszcie przyszedł moment termorenowacji budynku klasztornego, zmiany dachu i wymiany okien itd. Projekt wykonał mgr inż. Zbigniew Wojnarowski, a realizował go pan Krzysztof Sawicki z firmą budowlaną SAWBUD. Prace trwały kilka miesięcy. Z ramienia franciszkanów prowadził je gwardian klasztoru o. Idzi Mirosław Wójcik OFM.

Historia braci mniejszych w Gliwicach sięga początków XVII wieku. Wtedy ich domem był dzisiejszy klasztor redemptorystów przy ul. Daszyńskiego 2. Opuścili go z racji kasaty zakonów w roku 1810. Potem nie udało się im do niego powrócić. W drugiej dekadzie XX wieku zakupili starą posiadłość przy ul. Franciszkańskiej 2, zamieszkali w klasztorze raczej prowizorycznym, z sali restauracyjnej zrobili kaplicę (do niedawna kościół) pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po II wojnie światowej czynili starania wybudowania nowego obiektu klasztorno-kościelnego. Realizację zamysłu udało im się rozpocząć dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. W pierwszych dniach roku 2012 znalazły one swoje spełnienie.

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.com

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży