Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi: Barczewskie Łosiery do św. Antoniego 2014

Bracia Mniejsi: Barczewskie Łosiery do św. Antoniego 2014

Redakcja

W sobotę 14 czerwca w Barczewie odbyła się uroczystość odpustowa ku czci św. Antoniego Padewskiego połączona z III Franciszkańskim Festynem Rodzinnym. Już tradycyjnie na Odpust św. Antoniego do Barczewa przybyły łosiery – w gwarze warmińskiej – piesze pielgrzymki. Pątnicy przybyli z pobliskich warmińskich miejscowości, a także autokarem z Kaszub, z parafii św. Andrzeja Apostoła z Przodkowa.

Uroczystość poprzedziło Triduum, które poprowadził o. dr Kamil Paczkowski. W Sumie Odpustowej wzięli udział księża barczewskiego dekanatu, ojcowie z klasztoru w Miłakowie oraz przedstawiciele Samorządu Miasta i Gminy Barczewa na czele z burmistrzem Panem Lechem Nitkowskim. Uroczystej Mszy św. przewodniczył o. Prowincjał dr Filemon Janka z Poznania, który podczas uroczystej Mszy św. udzielił akramentu bierzmowania naszym młodym parafianom. Po Mszy świętej w oprawie muzycznej orkiestry dętej odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem ulicami Barczewa. Na zakończenie uroczystości kościelnych O. Prowincjał pobłogosławił lilie i chlebki św. Antoniego, a następnie udzielił specjalnego błogosławieństwa małym dziecio.III Franciszkański Festyn Rodzinny oficjalnie rozpoczął Prowincjał o. Filemon Janka wraz z Burmistrzem Barczewa Lechem Nitkowskim i oczywiście gospodarzem barczewskiej uroczystości o. Dawidem Szulca. Konferansjerem i główną gwiazdą festynu był duet „Duo Paulo”, który przeprowadził wiele zabaw i konkursów z nagrodami dla dzieci. Mimo niesprzyjającej pogody, porwali oni do wspólnej zabawy i tańca nie tylko dzieci i młodzież ale i dorosłych. Dwukrotny występ dała orkiestra dęta z Wejherowa w przepięknych strojach kaszubskich. Poszczególne części programu przeplatane były śpiewem znanego już w Barczewie seminaryjnego zespołu „Greccio”. Na festynie można było też dobrze zjeść, podawany był bigos z kotła, przysmaki klasztornej kuchni (karkówka, kaszanka, kiszka ziemniaczana, kiełbaski z grilla, chleb z domowym smalcem, małosolne ogórki), domowe wypieki, lody i gofry. Na stoiskach można było kupić pamiątki antoniańskie (obrazki z wizerunkiem św. Antoniego z naszego kościoła, modlitewniki, nowenny, figurki, publikacje), franciszkańskie gadżety przygotowane specjalnie na barczewskie łosiery (kubki, smycze, breloki, długopisy, przypinki). Każdy mógł też nabyć specjalnie upieczony Chleb Świętego Antoniego wraz z obrazkiem i modlitwą do św. Antoniego.

Największą popularnością cieszyły się „antoniańskie cegiełki szczęścia”. Każda cegiełka była wygrana a oprócz tego brała udział w losowaniu nagród głównych, wśród których były: vouchery do salonu fryzjerskiego, kosmetycznego, wulkanizacji, wielofunkcyjny blender, suszarka do włosów, tablet, wyjazd na pielgrzymkę Śladami Świętego Jana Pawła II organizowaną przez parafię pw. św. Andrzeja w Barczewie oraz nagrody sponsorowane przez Ośrodek Wczasowy Zalesie Mazury Active Spa: Niedzielny rodzinny pobyt w ośrodku, podwójny voucher na pobyt w bajkolandii, podwójny voucher na basen.Uroczystość Odpustowa ku czci Świętego Antoniego zakończyła się wspólnie odśpiewanym Apelem Jasnogórskim oraz błogosławieństwem.

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda