Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi: 40 – lecie Parafii Matki Bożej Anielskiej

Bracia Mniejsi: 40 – lecie Parafii Matki Bożej Anielskiej

Redakcja

Zanim powstała Parafia Matki Bożej Anielskiej w Warszawie, kard. August Hlond w 1947 r. zezwolił Braciom Mniejszym na założenie domu w Warszawie. Z funduszy Polonii amerykańskiej zakupiono pięciopiętrowy budynek, zwany „Pudełkiem”, przy alei Niepodległości, który został mocno zniszczony w czasie Powstania Warszawskiego. Stanowił bowiem jeden z głównych punktów oporu Mokotowa.

W latach 1948 – 1950 w tym budynku mieściło się tzw. „Antonianum” – prywatna kaplica oraz internat dla zamiejscowych chłopców, uczących się  w pobliskich gimnazjach, chcących jednocześnie  poświęcić się na służbę Bogu w zakonie franciszkańskim. W 1950 r. zakonnicy zmuszeni niesprzyjającymi okolicznościami, wydzierżawili dom Stowarzyszeniu „PAX”. Otwarto w nim Męskie Liceum Ogólnokształcące im. św. Augustyna oraz internat. Zakonnicy natomiast zostawili dla swoich potrzeb pomieszczenia na parterze, gdzie 9 czerwca 1949 r. otworzyli kaplicę publiczną.

Po odnowieniu kaplicy, zgodnie z wymogami liturgicznymi, 9 czerwca 1969 r. uroczystego jej poświęcenia dokonał prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Wypowiedział wówczas znamienne słowa: „I da Bóg, że wcześniej czy później, po przezwyciężeniu najrozmaitszych trudności, ta niewielka kaplica stanie się świątynią Bożą…”

Po wielu latach kaplica stała się świątynią rektoralną i filią Parafii św. Michała, natomiast od 1 września 1983 r. – kościołem parafialnym osiedla Wierzbno. Starania o budowę kościoła trwały ponad 20 lat. Zakon otrzymał działkę pod budowę przy ulicy Zygmunta Modzelewskiego. Poświęcenia placu budowy dokonał bp Jerzy Modzelewski (28 kwietnia 1985 r.). Z kolei prymas Polski kard. Józef Glemp wmurował kamień węgielny w fundamenty kościoła i klasztoru (17 września 1987 r.), a potem również konsekrował wybudowaną świątynię (9 grudnia 2000 r.).

UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZOWE

Jubileuszowe świętowanie rozpoczęło się w niedzielę 1 października 2023 r., podczas pikniku parafialnego, który został urządzony na placu kościelnym. Ojciec Gerard Kołatek OFM, proboszcz i gwardian, poczęstował Parafian urodzinowym tortem. Panie z Parafii przygotowały jeszcze inne smaczne słodkości. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs z nagrodami, dotyczący historii Parafii. Chętnych do udziału w konkursie nie brakowało.

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w niedzielę 8 października br. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Ważnym wydarzeniem było wprowadzenie do Parafii relikwii błogosławionego kard.Stefana Wyszyńskiego.

Witając kard. Nycza i dziękując za jego obecność, ojciec Gerard powiedział m.in.: „Jesteśmy dzisiaj świadkami wypełnienia się proroczych słów kard. Stefana  Wyszyńskiego, które wypowiedział 9 kwietnia 1969 r., kiedy poświęcił odnowioną kaplicę Matki Bożej Anielskiej przy alei Niepodległości: „… oto dzisiaj, poświęcając tę odnowioną kaplicę, gorąco wszyscy modlić się będziemy. A Wam, Dzieci Boże, na tę chwilę radosną, spodziewaną, gdy będziecie kiedyś poświęcać nową świątynię, całym sercem błogosławię”. Ojciec Gerard dodał z radością: „Prymas Tysiąclecia, błogosławiony, ponownie przybywa do naszej świątyni i pozostanie z nami już na zawsze w postaci relikwii. Prosimy i prosić będziemy, by nas wspierał każdego dnia swoim orędownictwem”.

W homilii wygłoszonej podczas uroczystej Mszy św. kard. Nycz powiedział m.in.: „40 lat temu, we wrześniu 1983 r., kard. Glemp erygował Parafię Matki Bożej Anielskiej… Dziś jesteśmy tutaj po to, by dziękować Bogu za tę cząstkę Kościoła warszawskiego i powszechnego… Bracia i Siostry, 40 lat temu dostaliście od Pana tę cząstkę Mokotowa jako winnicę Bożą do zbudowania Parafii i kościoła… Dziś dziękujecie i robicie rachunek sumienia z wykonania i jednego, i drugiego… Przyszedł i przychodzi czas życia Parafii, kiedy o owoce coraz trudniej… Trzeba wychodzić do ludzi i szukać, a nie tylko czekać, aż przyjdą… Trzeba wprowadzić Ewangelię i Kościół w rodzinach oraz w licznych wspólnotach parafialnych i formacyjnych… Wreszcie – trzeba iść z Ewangelią do tych, którzy już pod ambonę nie przyjdą… To nowe wyzwania dla Parafii… Dziękuję wraz z Wami za to 40-lecie Parafii… Jest tutaj miejsce dla młodych i starszych… Dla duchownych i świeckich, dla wszystkich razem… Świat, a także Kościół, musi być otwarty na młodych i doświadczonych. Także w wymiarze Parafii. Módlmy się o to w tej Mszy świętej”.

Przedstawiciele Duszpasterskiej Rady Parafialnej, słowami wypowiedzianymi przez kard. Stefana Wyszyńskiego, podziękowali Metropolicie Warszawskiemu za przewodniczenie Eucharystii, za Słowo Boże oraz relikwie błogosławionego Prymasa Tysiąclecia. Słowa te były także swego rodzaju życzeniami skierowanymi do wszystkich uczestników Mszy św. Oto one: „Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości.”. Padły również słowa: „Nie to jest ważne, by krytykować przeszłość, lecz aby swój własny wysiłek włożyć w lepszą przyszłość”.

Za przewodniczenie uroczystościom jubileuszowym Księdzu Kardynałowi podziękował ojciec Norbert Cebula OFM, Wikariusz Prowincji, który wraz z bratem Lucjuszem Wrotniakiem OFM, definitorem, reprezentował Zarząd Prowincji Franciszkanów OFM, z siedzibą w Krakowie. Przybyli także poprzedni proboszczowie, którzy w różnych latach posługiwali w Parafii Matki Bożej Anielskiej na warszawskim Wierzbnie, oraz ojcowie i bracia z różnych klasztorów franciszkańskich. Swoją obecnością uroczystości jubileuszowe uświetnił także ks. Bartłomiej Król SDS, dziekan dekanatu mokotowskiego oraz proboszczowie z różnych warszawskich Parafii.

Oprawę muzyczną uroczystości oraz dekoracje kwiatowe przygotowały siostry ze Zgromadzenia Franciszkanek Niepokalanej, które przez 16 lat mieszkały w klasztorze mokotowskim.

Na zakończenie uroczystości kard. Nycz  dokonał otwarcia wystawy przedstawiającej 40-letnią historię Parafii Matki Bożej Anielskiej. Ekspozycja została zaprezentowana na planszach umieszczonych na ścianach wewnątrz kościoła. Wystawa budzi duże zainteresowanie, co cieszy jej twórcę Darka oraz współpracowników – Basię oraz firmę MokoDruk, która przygotowała ją od strony technicznej.

Wieczorem, na zakończenie jubileuszowych uroczystości, odbył się koncert w wykonaniu Śpiewającej Rodziny Kaczmarek, w składzie: Iwona Kaczmarek, Piotr Kaczmarek, Wojciech Kaczmarek oraz Adam Kaczmarek. Kim są Państwo Kaczmarkowie? To rodzina śpiewająca utwory z najbardziej znanych, lubianych operetek i musicali, światowe przeboje gwiazd estrady, muzykę włoską, hiszpańską, filmową, a także pieśni patriotyczne. Wspaniały koncert, znakomite głosy, elegancja. Oczywiście, nie zabrakło „Barki”, ulubionej pieśni świętego Jana Pawła II.

Odnowienie Misji Świętych, w niedzielę 15 października br. zamyka oficjalne obchody 40-lecia Parafii. Odbywa się ono rok po ich zakończeniu. Jest nawiązaniem do tradycji św. Pawła Apostoła, który odwiedzał założone przez siebie wspólnoty Kościoła, aby umacniać je w wierze. Mówią o tym Dzieje Apostolskie: „Po pewnym czasie powiedział Paweł do Barnaby: „Wróćmy już i zobaczymy, jak się mają bracia we wszystkich miastach, w których głosiliśmy słowo Pańskie” (Dz. 15,36). Misjonarze, kiedy przybywają po roku od zakończenia misji, mają to samo zadanie i przyświeca im ta sama intencja, aby sprawdzić, jakie są owoce zasianego słowa. To bardzo piękne, a zarazem godne zwieńczenie obchodów jubileuszu 40-lecia Parafii Matki Bożej Anielskiej w Warszawie.

Barbara Jelonek

Za: www.ofm.krakow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda