Koncelebrowali m.in. Minister Prowincjalny o. Rufin Maryjka OFM, dziekan ks. Jerzy Ważny, definitor o. Krzysztof Bobak OFM, kustosz Sanktuarium i gwardian o. Artur Machała OFM, Wicekomisarz Ziemi Świętej o. Nikodem Gdyk OFM i misjonarz na Ukrainie o. Roger Mularczyk OFM.
Wśród licznie zgromadzonych wiernych obecni byli m.in. posłowie na Sejm Ziemi Lubelskiej oraz władze miasta z burmistrzem Andrzejem Pisulą.
– Nie jest w naszej mocy przysporzyć Maryi chwały w niebie. Chodzi raczej o nas – powiedział w homilii zwierzchnik lubelskiego kościoła cytując słowa bp. Jana Śrutwy sprzed 30 lat.
Metropolita przypomniał zgromadzonym, na czym polega katolicka nauka dotycząca modlitwy przed obrazami. – U stóp przepięknie odnowionej kazimierskiej Fary znowu wpatrujemy się w piękno Matki Bożej w tajemnicy zwiastowania i w tajemnicy wcielenia Syna Bożego. Rozważanie tej wielkiej tajemnicy daje nam nadzieję, że Bóg będzie się nadal interesował nami i interweniował w nasze dzieje, w naszą osobistą i narodową historię, że pozwoli nam dokonywać rzeczy, które po ludzku wydają się niemożliwe – podkreślał.
Aby to jednak stało się możliwe „musimy tak jak Maryja otworzyć się na moc Ducha Świętego, który odnawia oblicze ziemi, przemienia ludzkie serca, napełnia nas nowym życiem.”. – Wpatrujmy się w Maryję, przez którą Słowo stało się ciałem i rozbiło swój namiot pośród naszych ludzkich dróg. Przyjmijmy to Słowo z otwartym sercem – zachęcał lubelski metropolita, dodając abyśmy nie lękali się gdyż „Chrystus, który dla nas stał się człowiekiem, umarł i zmartwychwstał, uwalnia nas od wszelkiego lęku, a ona wstawia się za nami, bo jest Matką i Bramą Miłosierdzia”.
Arcybiskup Budzik przypomniał historię wydarzeń koronacyjnych. – Okazją stał się ogólnopolski Kongres Maryjny i Mariologiczny w Lublinie i Wąwolnicy zaplanowany na rok 1986 – mówił. Decyzją ówczesnego abp. lubelskiego Bolesława Pylaka kongres miał zostać uwieńczony koronacją obrazu Matki Bożej Kazimierskiej. Wydarzenie odbyło się 31 sierpnia 1986 w Wąwolnicy. Uroczystości przewodniczył kard. Franciszek Macharski. Po powrocie obrazu do Kazimierza wierni przez tydzień trwali na dziękczynieniu zakończonym Mszą Świętą pod przewodnictwem bpa Jana Śrutwy na rynku w Kazimierzu.
Tegorocznym duchowym przygotowaniem do jubileuszowych uroczystości były trzydniowe rekolekcje prowadzone przez o. Rogera Mularczyka z Ukrainy. Wydarzenie zakończył musical „Życie Maryi” przygotowany przez zespół Guadalupe i Wspólnotę Najświętszego Imienia Jezus.
zdjęcie: www.kazimierz-fara
Kroniki datują powstanie kazimierskiego obrazu Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny na 1600 rok. Miał zostać namalowany przez lubelskiego malarza Stanisława Szczerbica. W kościele franciszkańskim wisi od 1628 roku. W prowadzonej od 1634 r. „Księdze cudów i łask” znajdują się świadectwa niezwykłych interwencji przypisywanych Matce Chrystusa. Znajdziemy tam również komentarz opiekunów sanktuarium: „sam Bóg, aby uświęcić to miejsce, jakby tabernakulum swojej Matki – dla Jej ozdoby i czci wsławił je niezliczonymi darami świadectw opieki, błogosławieństw, łask i cudów, jakie odbierali tu wierni”.