Bracia Mniejsi: 25 lat szkoły Antonianum

19 kwietnia w naszym kościele odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem o. Prowincjała z okazji 25-lecia istnienia przy naszej parafii Szkoły Antonianum.

Szkoła „Antonianum” przy Parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Jarocinie powstała 25 lat temu tj. w 1997 r. Wtedy to, po śmierci przewielebnego o. Serafina Niedbały, funkcję proboszcza objął o. Marek Janus. To on był pomysłodawcą i inicjatorem bezpłatnych korepetycji. Na apel skierowany do nauczycieli parafii odpowiedziało nam 6 osób. Byli to| śp. Tadeusz Sroka – nauczyciel o ogromnej wiedzy z matematyki i fizyki, a także z języka niemieckiego i francuskiego, wielki przyjaciel młodzieży, który chętnie pomagał i uczył przez wiele godzin w tygodniu. Laura Paluszkiewicz – polonistka, dzięki której nasza szkoła od 25 lat chlubi się dobrym przygotowaniem młodzieży do matury. Przez wiele lat na jej zajęciach było tak wielu uczestników, że musiały odbywać się w dolnym kościele.

Bożena Kaaz, druga polonistka, która mimo kłopotów zdrowotnych również posługiwała niestrudzenie przez 23 lata. Kochała młodzież i nie szczędziła sił.

Ryszard Pawlak fascynował młodzież fizyką, prowadząc przez 15 lat kurs przygotowawczy do matury.

Janina Stawska – matematyczka, która wkładała wiele wysiłku w udzielanie bezpłatnych korepetycji w domu i salkach przykościelnych oraz ja również matematyczka.

Ojciec proboszcz potrafił zachęcić kadrę dydaktyczną do podjęcia systematycznych zajęć popołudniowych, do bezinteresownego wysiłku na rzecz bliźniego. Była to niełatwa praca, którą podjęliśmy ochoczo, bo idea jest piękna. Z roku na rok przybywało nam uczniów, ale i nauczycieli. Była to dla nas jeszcze większa zachęta, by służyć najmłodszym i spłacać dług wdzięczności swoim wytrawnym nauczycielom, którzy na kółkach zainteresowań nie szczędzili dla nas czasu. Często do późnych godzin wieczornych rozwiązywaliśmy wspólnie niezliczone ilości skomplikowanych zadań matematycznych. Za to im dziś dziękujemy modlitwą i zapalonym zniczem, bo niektórzy spoczywają już na cmentarzu.

Przez 16 lat istnienia naszej nietypowej szkoły nie prowadziliśmy żadnej kroniki czy ewidencji. Zawsze zabiegaliśmy o to, aby najważniejszy i w centrum był uczeń, by nie odszedł bez udzielonej mu pomocy. Nauczyciele również nie mieli spotkań – zebrań. Było to trochę takie „tajne nauczanie” – jałmużna w ukryciu.

Z upływem lat zainteresowały się tą dydaktyczną posługą media oraz władze miasta i powiatu. Szkołę „rozreklamowali” sami uczniowie, którzy korzystali z korepetycji oraz ich rodzice. Odtąd o naszej „Antonianum” zaczęły pojawiać się materiały w TVP Poznań, w Teleskopie, w telewizji kablowej Proart, w tygodniku „Opiekun” i pisały o nas lokalne gazety. Władze Starostwa Powiatowego zaczęły zapraszać naszych nauczycieli na akademie z Okazji Dnia Edukacji Narodowej. Świadczy to, o tym, że Szkoła Antonianum wpisała się wyraźnie w tradycję miasta Jarocina.

Do grona pedagogicznego zaczęli też dołączać nowi nauczyciele. Byli wśród nich niezapomniany kolega matematyk, śp. Czesław Demski, wielki przyjaciel młodzieży, który prowadził świątobliwe życie i zawsze będzie dla nas wzorem do naśladowania.

30 czerwca 2012 r. o. Marek Janus zmienił parafię i dziękowaliśmy mu za wielką troskę o uczniów i nauczycieli. Opiekę duchową nad Antonianum przejął proboszcz naszej parafii o. Joel Kokott, który zawsze chętnie wspierał nasze działania. Następnie przez dwa lata prowadził nas o. Kalikst Salak misjonarz z Kazachstanu, kapłan z ogromnym doświadczeniem więc rozwiązywaliśmy z nim niezliczone trudne problemy wychowawcze młodzieży. I z serca Mu za to dziękujemy.

Pomocy udzielamy z języka polskiego i angielskiego, matematyki, fizyki i chemii. Zajęcia są dla uczniów i młodzieży w każdym przedziale wiekowym, do matury włącznie. Korepetycje są dla wszystkich chętnych. Nie stawiamy żadnych kryteriów: terytorialnych, zamożności rodzin czy wyznania. Nie ulega jednak wątpliwości, że największą troską otaczamy sieroty, dzieci z rozbitych i uboższych rodzin. I tak współpracujemy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, dokształcając też podopiecznych będących w rodzinach zastępczych. Lekcje odbywają się w salach dolnego kościoła, według planu zajęć umieszczonego w kościelnych gablotach.

Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom uczniów. Niskie notowania zdawalności egzaminów z matematyki skłoniły nas do poszerzenia korepetycji z tego przedmiotu. Prowadzimy zarówno indywidualny tok nauczania, stosownie do potrzeb uczniów oraz w inne dni tygodnia, grupowe kursy przygotowujące do egzaminu dojrzałości z matematyki oraz języka polskiego.

Nadal poszukujemy chętnych nauczycieli z matematyki oraz z języków: polskiego, angielskiego i niemieckiego, gdyż po pandemii ubyło nas.

Na przestrzeni 25 lat uczyło 44 nauczycieli.

Nieodzownym elementem kontynuacji tego dzieła, jakim jest nasza Szkoła, jest obecna opieka duchowa Ojca proboszcza Sofroniusza. Grono pedagogiczne kilka razy w roku spotyka się na mszy św. w intencji nauczycieli i uczniów Antonianum, zawsze na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, w Dzień Edukacji Narodowej oraz na mszy św. opłatkowej.

Podczas obchodów Patrona Miasta św. Marcina w dniu 11 listopada 2016 r. Szkoła Antonianum została wyróżniona honorową nagrodą Burmistrza Jarocina im. gen. Stanisława Taczaka. W załączeniu fotografia z tej uroczystości.

Wdzięczni Panu Bogu, za możliwość czynienia dobra, polecamy się Miłosierdziu Bożemu prosząc o dary Ducha Świętego dla Ojca proboszcza Sofroniusza i nauczycieli na dalsze dni posługi.

Koordynator: Krystyna Maćkowiak

Za: franciszkanie.net

Wpisy powiązane

Biskupi na rozpoczęcie Jubileuszu 2025: Czas łaski, nadziei i pojednania

Kościół w Polsce 2024 – najważniejsze wydarzenia

Ks. prof. Mazurkiewicz: na czym polega dialog Kościoła katolickiego z Unią Europejską?