Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego

– Twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego, bo każdy z nas może kiedyś w niebie zobaczy, że uratowały mu szczęście i zbawienie – służba i modlitwa niejednej siostry – powiedział na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań celebrował Mszę św. w ramach dorocznego spotkania sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania.

30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania odbywała się pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi”. W trzydniowym spotkaniu udział wzięło prawie 80 referentek.

W kazaniu bp Przybylski zauważył, że siostry zakonne są urzeczywistnieniem ośmiu błogosławieństw. – To one są ubogie w duchu. Młode, zdolne, piękne kobiety, zostawiły świat, by być na garnuszku u Boga, by u Niego mieć swoją ziemię, swój cel i przyszłość, a nie w karierze tego świata – mówił częstochowski biskup pomocniczy.

Podkreślał, że „to siostry czasem się smucą, kiedy my się nie smucimy, pokutują za nas, kiedy my nie pokutujemy, żyją skromnie, kiedy my się bawimy, to one wybrały życie ciche i pokorne, aby naśladować Jezusa. To one w swoich modlitwach tęsknią i błagają Boga, żeby sprowadził na ziemię sprawiedliwość i świętość”.

– Pomyślcie ile sióstr prowadzi dzieła miłosierdzia – zachęcał i wyliczał: „błogosławione siostry, które pochylają się nad ubogimi, umierającymi, czy chorymi w szpitalach. Błogosławione siostry, które wychowują biedne, chore, niepełnosprawne osierocone dzieci. Błogosławione siostry, które służą w szkołach, szpitalach. Błogosławione miłosierne siostry i też czystego serca w świecie nieczystym, gdzie od początku mówi się młodej dziewczynie, że nie musi być czysta”.

Bp Przybylski zauważył, że „pewnie każdy z nas odczuł w spotkaniu z niejedną siostrą zakonną jaki bije od nich pokój, że wszędzie, gdzie się pojawiają ze swoim zakonnym uśmiechem przynoszą pokój”. Jednak, jak podkreślał kaznodzieja, myśląc i modląc się z siostrami, dziękując za ich powołania, zauważmy, że czasem są wyśmiewane, wydrwione, różne nazywane, przeklinane.

Przypominając, że za kilka dni, 2 lutego, przypada Dzień Życia Konsekrowanego, bp Przybylski zachęcał, by już dzisiaj dziękować Bogu za te osoby i tworzyć kulturę rozumienia życia konsekrowanego. – Każdy z nas może kiedyś w niebie zobaczy, że uratowało mu życie, szczęście i zbawienie, właśnie posługa, a może modlitwa za klauzurą niejednej siostry zakonnej – podkreślał.

30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania odbywała się pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi”. W trzydniowym spotkaniu udział wzięło prawie 80 referentek.

it/Biuro Prasowe Jasnej Góry / Częstochowa
KAI

Wpisy powiązane

Biskupi na rozpoczęcie Jubileuszu 2025: Czas łaski, nadziei i pojednania

Kościół w Polsce 2024 – najważniejsze wydarzenia

Ks. prof. Mazurkiewicz: na czym polega dialog Kościoła katolickiego z Unią Europejską?