Home WiadomościZ kraju Bp Przybylski: duszpasterstwo powołań powinno być organicznie związane z duszpasterstwem młodzieży

Bp Przybylski: duszpasterstwo powołań powinno być organicznie związane z duszpasterstwem młodzieży

Redakcja

Duszpasterstwo powołań powinno być organicznie związane z duszpasterstwem młodzieży – uważa bp Andrzej Przybylski, przewodniczący Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, który przedstawił tę tematykę na 400. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski w Warszawie. Biskupów zachęcił do tworzenia i rozwoju ośrodków zajmujących się duszpasterstwem powołań w diecezjach.

W rozmowie z KAI bp Andrzej Przybylski zaznaczył, że duszpasterstwo powołań nie ogranicza się do rekrutacji do diecezjalnego seminarium duchownego czy nowicjatu zakonnego. Jest to bowiem stała troska Kościoła o towarzyszenie ludziom w wyborze różnych dróg życiowych, w tym także w służbie Panu Bogu, czyli powołania do życia konsekrowanego czy kapłaństwa.

Jak stwierdził, „duszpasterstwo powołań powinno być organicznie związane z duszpasterstwem”, szczególnie tym skierowanym do młodzieży. – W duszpasterstwie powołań nie chodzi tylko o towarzyszenie młodym, choć jest to główny rdzeń tego duszpasterstwa: towarzyszenie młodym ludziom w odkryciu powołania i samej decyzji. Ale chodzi też o tworzenie tzw. kultury środowiska powołaniowego, a więc systemu modlitw o powołania – stałej modlitwy w tej intencji w Kościele – oraz przekazywaniu wiedzy o poszczególnych drogach powołaniowych – wyjaśnił bp Przybylski.

Bp Przybylski przypomniał też biskupom o działaniach Krajowego Centrum Powołań i Radzie ds. Duszpasterstwa Powołań. Na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie od obecnego roku akademickiego możliwe są podyplomowe studia z zakresu teologii i pedagogiki powołań. Studia te podjęły 63 osoby. Są to m.in. referenci oraz duszpasterze powołań z diecezji i zakonów. – Studia te w formie kursu dla formatorów umożliwiają przygotowanie duszpasterzy diecezjalnych i zakonnych oraz referentki powołaniowe w zgromadzeniach żeńskich – powiedział.

Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań organizuje także dwa razy w roku kongregacje powołaniowe, w których uczestniczą duszpasterze z całego kraju oraz zaproszeni goście m.in. ze wspólnot i ruchów katolickich. Ostatnie spotkanie w Gnieźnie na przełomie lutego i marca poświęcone było m.in. obecności tematyki powołaniowej w katechezie szkolnej i parafialnej oraz tworzeniu ośrodków zajmujących się duszpasterstwem powołań w diecezjach. W wielu diecezjach odpowiedzialnym za rozwój duszpasterstwa powołań jest wyznaczony ksiądz, zazwyczaj jest to jeden z przełożonych w seminarium duchownym. Ale w niektórych diecezjach powstają specjalne ośrodki powołaniowe, w których ludzie świeccy i ich rodziny, osoby życia konsekrowanego i kapłani podejmują wspólną pracę na rzecz powołanych.

Bp Przybylski podkreśla, że nie da się oddzielić duszpasterstwa powołań od duszpasterstwa młodzieży. – Kiedyś mówiło się, że każde duszpasterstwo młodzieżowe, jeśli ma być owocne, to musi być powołaniowe. Błąd popełniamy, często kojarząc powołanie od razu z kapłanami czy osobami życia konsekrowanego. A są jeszcze przecież powołania do życia w rodzinie czy służbie społecznej. Ale każde duszpasterstwo młodzieżowe musi mieć ten aspekt powołaniowy, czyli pomóc młodym określić siebie samych w tym życiu, wybrać konkretną drogę, zgodną ze swoim powołaniem i naturalnymi dyspozycjami. A z kolei duszpasterstwo powołaniowe nie jest jakąś odrębną strukturą: nie tworzymy jakiegoś ruchu czy wspólnoty, choć organizujemy np. rekolekcje powołaniowe – wyjaśnił biskup.

A co sami młodzi ludzie – osoby, które potencjalnie mogą wstąpić na drogę kapłaństwa i życia zakonnego – oczekują od duszpasterzy powołań?

– Oczekują przede wszystkim towarzyszenia. Dziś bardzo często mówią też o wiedzy o kapłaństwie czy życiu zakonnym, którą czerpią z mediów społecznościowych czy publicznych, ale jest tam ona często przerysowana i przeakcentowana. Dlatego chcą się dowiedzieć, jak to naprawdę jest. Jaka jest tożsamość kapłana? Jak wygląda życie konsekrowane? Sami pytamy często młodzież, jak z nimi rozmawiać, żeby z jednej strony nie naciskać, nie wywierać presji, a z drugiej strony – nie bać się pokazywać dróg i propozycji od Pana Boga, bo oczywiście to nie my powołujemy, ale Bóg – powiedział przewodniczący Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań.

Stałym momentem środowisk powołaniowych w roku liturgicznym jest Tydzień Modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego, przypadający zawsze w Niedzielę Dobrego Pasterza. W tym roku przypadnie on 11 maja. Zazwyczaj w tym dniu też w kościołach katedralnych w większości diecezji wyświęcani są nowi kapłani.

lk/KAI
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda