Bp Piotrowski w 40-lecie Centrum Formacji Misyjnej: apostolska gorliwość rodzi się z zaufania Bogu

„Apostolska gorliwość i troska o Kościół powszechny w sercach polskich pasterzy rodziła się z zaufania Bogu” – mówił bp Jan Piotrowski. Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji w pokamedulskim kościele na Bielanach przewodniczył Mszy św. w 40-lecie Centrum Formacji Misyjnej. Uroczystym obchodom towarzyszyła sesja naukowa.

Biskupi, kilkudziesięciu księży, siostry zakonne i świeccy zaangażowani w misje zgromadzili się na warszawskich Bielanach, by w uroczystość nawrócenia św. Pawła świętować 40-lecie Centrum Formacji Misyjnej.

– Każda kultura jest godna Ewangelii – przywołał słowa św. Jana Pawła II na początku Mszy bp Piotrowski wskazując, że do wszystkich ludów Pan Jezus posłał uczniów, by głosili dobrą nowinę. „Dziękujemy Panu Bogu za to wszystko, co działo się przez te 40 lat działania Centrum Formacji Misyjnej” – mówił, wskazując, że formowało się tu 1100 osób – świeckich, sióstr zakonnych, księży zakonnych i diecezjalnych. „Jesteśmy przekonani, że to, co robimy, ma sens, bo naszym sensem jest Jezus Chrystus, ten sam wczoraj i dziś i na zawsze” – powiedział bp Piotrowski.

W kazaniu hierarcha podkreślił, że żeby wyjść z misją, potrzebne jest posłuszeństwo Kościołowi. Przywołał posłanie Jonasza, którego misja stała się owocna dopiero, gdy posłuchał Boga.

Wskazał owoce ewangelizacji Polski, przywołując m.in. polskich misjonarzy zabitych za wiarę w ostatnich dziesięcioleciach.

Omawiając misyjną teologię św. Jana Pawła II przekonywał za papieżem z Polski, że brak misji Kościoła europejskiego byłby znakiem braku nadziei. „Apostolska gorliwość i troska o Kościół powszechny w sercach polskich pasterzy rodziła się z zaufania Bogu” – mówił bp Piotrowski.

Po Mszy misjonarze z Centrum Formacji Misyjnej złożyli życzenia bp. Piotrowskiemu w 10 rocznicę przyjęcia przez niego biskupiej sakry.

Centrum Formacji Misyjnej przygotowuje do posługi na placówkach misyjnych kapłanów diecezjalnych i zakonnych, braci i siostry zakonne oraz wiernych świeckich. Jest miejscem kształcenia przyszłych misjonarzy i jednocześnie ich domem, kiedy przyjeżdżają z misji na urlop do Polski. Każdego roku formację w Centrum podejmuje od 10 do 15 osób, które następnie wyjeżdżają na misje. Od 1984 r. czyli od czasu, gdy powstało Centrum, formację w nim podjęło ponad tysiąc misjonarzy. Jest to również siedziba Dzieła Pomocy Ad Gentes, stowarzyszenia MIVA Polska oraz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Centrum Formacji Misyjnej jest jedną z agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

dg/KAI

Wpisy powiązane

Dziś rusza Festiwal Życia w Kokotku

O. Maniura: Młodzi przyjeżdżają na Festiwal Życia, bo znajdują tu żywą, otwartą, radosną wspólnotę wspólnotę Kościoła z czystym przekazem Ewangelii

Zakończenie Wielkiego Odpustu Tuchowskiego: bazylika w Tuchowie afiliowana do bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie