Bp Mazur: Ojciec Święty wyraził wdzięczność za pracę polskich misjonarzy

– Tematyka misyjna była kilkakrotnie poruszana podczas wizyty ad limina Apostolorum – powiedział w rozmowie z KAI bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji, który przebywał w Rzymie wraz z pierwszą grupą polskich biskupów, od 4 do 8 października br. W sposób szczególny tematyki tej dotyczyło spotkanie, które odbyło się 5 października w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Bp Mazur podkreślił też, że Ojciec Święty wyraził wdzięczność za pracę polskich misjonarek i misjonarzy.

Bp Mazur podkreślił w rozmowie z KAI, że temat misji był kilkakrotnie poruszany podczas wizyty ad limina Apostolorum, którą odbył w pierwszej grupie polskich biskupów. Jak wyjaśnił, tematyka misyjna pojawiała się zarówno podczas specjalnie jej poświęconego spotkania w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, jak i podczas rozmów z Ojcem Świętym a także – w duchowym wymiarze – jako intencja modlitewna zanoszona w rzymskich bazylikach i przy grobie św. Jana Pawła II.

Bp Mazur poinformował, że spotkanie w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów odbyło się 5 października br. Uczestniczyli w nim obok przewodniczącego również inni biskupi należący do Komisji KEP ds. Misji. – Przedstawiałem sprawozdanie z działalności misyjnej Kościoła w Polsce, a w szczególności z działań Komisji Misyjnej KEP, Papieskich Dzieł Misyjnych, diecezji oraz zgromadzeń zakonnych – poinformował bp Mazur.

Zwrócił uwagę, że najważniejszymi wydarzeniami związanymi z problematyką misyjną w ciągu ostatnich lat w Polsce był zorganizowany od 12 do 14 czerwca 2015 r. 4 Krajowy Kongres Misyjny oraz nadzwyczajny miesiąc misyjny w październiku 2019 r. Jak podkreślił, były to ważne wydarzenia przyczyniające się do budzenia świadomości, że każdy chrześcijanin poprzez sakrament chrztu staje się za misje odpowiedzialny.

Przewodniczący Komisji Misyjnej KEP mówił też o dziełach podejmowanych w Polsce na rzecz misji, m.in. o Centrum Formacji Misyjnej, dziele pomocy ad Gentes, Miva Polska a także o inicjatywach związanych z Niedzielą Misyjną, o wsparciu przekazywanym misjom przez dzieci pierwszokomunijne, o akcji AdoMiS, polegającej na „adopcji” seminarzysty z kraju misyjnego, inicjatywach podejmowanych przez zgromadzenia zakonne i inne środowiska misyjne itp.

– Dzieliliśmy się też z pracownikami Kongregacji naszą troską o powołania misyjne, gdyż w ostatnim czasie liczba misjonarzy i osób przygotowujących się do wyjazdu trochę spada – powiedział biskup. Zaznaczył jednak, że nadzieją na przyszłość jest rozwój wolontariatu misyjnego, zwłaszcza wśród ludzi młodych.

Jak podkreślił bp Mazur, biskupi polscy usłyszeli też w Kongregacji słowa uznania dla pracy polskich misjonarek, misjonarzy oraz darczyńców.

Wdzięczność za pracę polskich misjonarzy wyraził też Ojciec Święty. Podkreślił, że Polska jest dziś jednym z nielicznych krajów europejskich, który wysyła za granicę misjonarzy. Pobłogosławił też wszystkim zaangażowanym w to dzieło.

Jak poinformował bp Mazur, spotkanie z papieżem było też okazją do wyrażenie wdzięczności Ojcu Świętemu za jego misyjne świadectwo i dodawanie misjonarzom odwagi w ewangelizacji.

Przewodniczący Komisji Misyjnej KEP zwrócił też uwagę na duchowy wymiar wizyty ad limina, również w kontekście misji. – We wszystkich bazylikach i przy grobie św. Jana Pawła II polecałem Bogu wszystkich misjonarzy, misjonarki, darczyńców oraz tych, którzy nie znają jeszcze Chrystusa – prosząc o łaskę wiary dla nich – powiedział.

Bp Mazur wyraził radość ze zwiększającej się świadomości misyjnej katolików w Polsce. Podkreślił, ze wyraża się ona m.in. w rosnącym zaangażowaniu młodych w wolontariaty misyjne, w zwiększającej się ofiarności wiernych, ale także coraz większej świadomości, że powołanie misyjne to nie tylko wyjazd do Afryki – to również postawa dzielenia się wiarą na co dzień, np. w swojej rodzinie.

– Franciszek mówi, że Kościół jest z natury misyjny. Rodzina, która jest domowym Kościołem też zatem jest z natury misyjna. Tą misyjnością powinna żyć każda chrześcijańska rodzina, przekazując wiarę swoim dzieciom, wnukom i umacniając wiarę w swoim otoczeniu. Misyjna powinna być także każda wspólnota parafialna i każdy wierny ochrzczony, bo z chrztu św. jesteśmy uczniami misjonarzami, uczennicami misjonarkami – powiedział przewodniczący Komisji KEP ds. Misji.

Nawiązując do zbliżającego się Światowego Dnia Misyjnego i Tygodnia Misyjnego przypomniał, że materiały duszpasterskie na tematy misyjne przygotowywane są i rozsyłane do parafii przez Papieskie Dzieła Misyjne. W Niedzielę Misyjną zbierane są też środki na potrzeby Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, które służą pomocy ubogim Kościołom misyjnym. Zapowiedział, że tematyka misyjna pojawi się podczas katechez w szkołach a także w mediach katolickich.

Przypomniał też o przygotowanym na ten dzień papieskim orędziu, w którym Ojciec Święty wzywa do dawania świadectwa wiary. – Papież bardzo mocno akcentuje to, że jeśli doświadczyliśmy miłości Boga, to nie możemy zatrzymać tego tylko dla siebie ale powinniśmy dzielić się tym z innymi – powiedział bp Mazur.

maj / Ełk
KAI

Wpisy powiązane

Bp Kiciński: Misja osób konsekrowanych jest widzialnym znakiem nadziei

W opactwie Benedyktynów w Tyńcu odkryto dawne malowidła

Kodeń: sanktuarium nagrodzone medalem