Niech nasza modlitwa i post staną się jałmużną wielkopostną dla tych, którzy potrzebują pomocy – napisał przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur w komunikacie wydanym w związku z ogłoszonym przez Ojca Świętego Franciszka Dniem Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju. Papież zwrócił się z prośbą o to, by w piątek, 23 lutego, modlić się szczególnie za Demokratyczną Republikę Konga oraz Sudan Południowy.
W Demokratycznej Republice Konga posługuje 41 misjonarzy z Polski. W Sudanie jest ich 8 – informuje bp Jerzy Mazur. Podkreśla, że misjonarze z Polski wspierają duchowo i materialnie ofiary toczących się tam walk. Zachęca, by w najbliższy piątek modlić się o pokój dla całego świata, a także zastanowić się nad tym, co możemy zrobić dla utwierdzenia pokoju w naszych rodzinach, społeczeństwie i Kościele.
Publikujemy treść komunikatu:
Siostry i Bracia,
Umiłowani w Chrystusie Panu,
Ojciec Święty Franciszek ogłosił piątek 23 lutego br. Dniem Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju. Papież zwrócił się o modlitwę szczególnie za Demokratyczną Republikę Konga oraz Sudan; kraje od lat nękane konfliktami zbrojnymi i wojną. Trwa w nich bratobójcza walka o wpływy polityczne, społeczne i gospodarcze. Są to kraje dotknięte korupcją, wyzyskiem najsłabszych grup społecznych oraz przestępczością. Trwa w nich walka między grupami wpływów o podział zysków z eksploatacji bogactw naturalnych. Miejscowa ludność żyje w poczuciu zagrożenia, niestabilności społecznej oraz niesprawiedliwości.
W Demokratycznej Republice Konga posługuje 41 misjonarzy z Polski. W Sudanie, w którym od czasu do czasu wybuchają również prześladowania chrześcijan, pracuje 8 misjonarzy. Większość z nich posługuje na terytoriach objętych konfliktami zbrojnymi. Misjonarze z Polski wspierają duchowo i materialnie ofiary walk, przynależące do najsłabszych i najuboższych grup społecznych.
Odpowiedzmy szczodrze na apel Ojca Świętego naszą modlitwą i postem. Upraszajmy w ten sposób pokój dla całego świata, a zwłaszcza dla ludzi udręczonych niepewnością losu, wyzutych z nadziei na poprawę losu i pokój. Okażmy się solidarni z tymi, którzy cierpią uwikłani w działania wojenne. Niech nasza modlitwa i post staną się jałmużną wielkopostną dla tych, którzy potrzebują pomocy. Zachęcam również do tego, by – jak prosi papież – zastanowić się nad tym, co możemy zrobić dla utwierdzenia pokoju w naszych rodzinach, społeczeństwie i Kościele? Co możemy uczynić dla zakorzenienia się pokoju w naszych sercach i wokół nas?
Wszystkim, którzy odpowiedzą na apel Ojca Świętego Franciszka z serca błogosławię
+ W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
Bp Jerzy Mazur SVD,
przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji
Warszawa, 19 II 2018 r.
Za: www.episkopat.pl