Bp Jacek Kiciński: Osoby konsekrowane – znakiem wieczności

Osoby konsekrowane wskazują swoim życiem na obietnicę wieczności, do której wszyscy zdążamy – pisze bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w liście na przypadający 2 lutego Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Podkreśla, że szczególnym miejscem posłania osób konsekrowanych w świecie są ludzie młodzi. „Młodzi są naszym dziś i naszym jutro – potrzeba zatem jeszcze bardziej otworzyć dla nich drzwi naszych Świątyń i domów zakonnych” – zachęca.

Bp Jacek Kiciński zauważa, że w dzisiejszym świecie, w którym panuje „kultura hedonizmu”, „zatopienie w doczesności” i „styl życia oparty na tymczasowości”, człowiekowi młodemu, bardzo trudno podejmować życiowe decyzje i brać za nie odpowiedzialność. „Wiara traktowana jest jako coś bardzo dowolnego, a Kościół – postrzegany jako instytucja, której celem są jedynie działania kulturalne i prospołeczne, a nie jako Mistyczne Ciało Chrystusa i wspólnota wiary. Oderwanie człowieka od więzi z Bogiem i Jego Prawem prowadzi w ostateczności do zagubienia duchowego, głodu prawdziwej miłości oraz lęku przed przyszłością” – czytamy w liście.

Jak zauważa bp Kiciński, w takiej rzeczywistości trudno mówić o Bożym powołaniu człowieka do życia rodzinnego, małżeńskiego, kapłańskiego, czy konsekrowanego. „To powołanie zostało zastąpione takimi decyzjami i wyborami życiowymi, których motywacją nie jest pragnienie pełnienia woli Bożej, lecz realizacja samego siebie. Ginie w ten sposób pojęcie służby, rozumianej jako bezinteresowna miłość. Jesteśmy świadkami rodzącej się obojętności, a także braku wrażliwości. Coraz więcej młodych osób doświadcza osamotnienia” – pisze.

>>Tekst Listu

W tym kontekście bp Kiciński zwraca uwagę na rolę osób życia konsekrowanego, jako tych, które „poprzez styl swojego życia, stają się znakiem wiecznej wspólnoty człowieka z Bogiem, do której każdy z nas jest powołany”. Przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego podkreśla, że szczególnym miejscem posłania osób konsekrowanych w świecie są ludzie młodzi. „Ojciec Święty Franciszek, zwołując Synod poświęcony młodzieży przypomniał, że nie może zabraknąć osób konsekrowanych na drodze ich życia wiary” – pisze bp Kiciński i zauważa, że wielu konsekrowanych jest obecnych na różne sposoby w życiu ludzi młodych. „Również wiele klasztorów i domów zakonnych staje się domami modlitwy, w których młodzi doświadczają spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem. Dzięki temu Kościół jest dla nich domem, w którym każdy może znaleźć swoje miejsce, i w którym doświadczy miłości, dobroci oraz wzajemnego szacunku”.

„Towarzyszenie na drodze wiary, uczestnictwo w rozeznawaniu i wyborze życiowego powołania, to szczególne wyzwania dla wszystkich wierzących, zwłaszcza dla osób konsekrowanych. Młodzi są naszym dziś i naszym jutro – potrzeba zatem jeszcze bardziej otworzyć dla nich drzwi naszych Świątyń i domów zakonnych” – pisze bp Kiciński. Na zakończenie listu dziękuje wszystkim osobom konsekrowanym towarzyszącym ludziom młodym w ich codzienności. „Czas przeznaczony dla człowieka, szczególnie w jego młodości, nigdy nie jest czasem straconym. Bóg nigdy nie męczy się człowiekiem, zwłaszcza młodym, gdy ten zadaje wiele trudnych pytań dotyczących życia, wiary i powołania” – czytamy w liście.

List Przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego jest przeznaczony do wykorzystania duszpasterskiego z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

BP KEP

Za: episkopat.pl

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle