Home WiadomościZ kraju Bp Greger u redemptorystek: przebaczanie przynosi wolność

Bp Greger u redemptorystek: przebaczanie przynosi wolność

Redakcja

„Kaplica to szkoła, gdzie uczymy się trudnej, ale możliwej sztuki przebaczania innym, nie pomijając nieprzyjaciół i tych, z którymi nie jest nam czasem po drodze” – zwrócił uwagę bp Piotr Greger, który 17 czerwca 2024 r. przewodniczył Mszy św. w klasztorze sióstr redemptorystek w Bielsku-Białej. Hierarcha, który pobłogosławił wewnętrzną kaplicę pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, podjął w homilii refleksję nad trudnym tematem przebaczenia i miłości nieprzyjaciół w kontekście chrześcijańskim.

Bp Greger, wspominając Mszę św. odprawioną niedawno w warszawskim sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przywołał dramatyczne wydarzenia z października 1984 roku, kiedy to ciało kapelana „Solidarności” zostało odnalezione w Wiśle.

„Byłem wtedy alumnem drugiego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Katowicach. Człowiek w randze generała obwieszczał publicznie, że w wodach Wisły odnaleziono ciało ks. Jerzego Popiełuszki. W tym samym czasie trwała Msza św. w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w intencji zaginionego kapłana. Do tej pory wszyscy mieli nadzieję, że ks. Jerzy żyje” – relacjonował i zwrócił uwagę na przytłaczjące wówczas uczucia: żalu, buntu, bezradności, a chwilami i nienawiści do sprawców tej zbrodni.

„Przebaczenie win naszym winowajcom jest jedyną aktywnością, jakiej domaga się od nas Jezus w Modlitwie Pańskiej. Wszystkie inne wezwania tej modlitwy są prośbą o zaangażowanie Pana Boga: bądź wola Twoja, daj nam dzisiaj chleba, nie wódź nas na pokuszenie. Od człowieka Bóg oczekuje jednego zadania, ale bardzo trudnego, przebaczenia nieprzyjaciołom, więcej: umiłowania nieprzyjaciół” – skomentował.

Duchowny podkreślił, że miłość nieprzyjaciół jest kluczowa z kilku powodów. „Po pierwsze, przebaczenie otwiera nam drogę do Boga. Bez przebaczenia trudno stanąć przed Nim w modlitwie, bo niezdolność do przebaczenia paraliżuje nas i odbiera chęć do działania. Po drugie, miłość nieprzyjaciół wyróżnia chrześcijan, jak mówi Jezus: jeśli miłujecie tylko tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Po trzecie, odwet prowadzi do dalszej przemocy, co widzimy w historii i codziennym życiu. Przerwanie spirali przemocy wymaga przebaczenia, jak podkreślał Martin Luther King. Po czwarte, dążenie do odwetu odbiera nam wolność, a odrzucenie tego łańcucha przywraca nam pełne poczucie wolności” – wyjaśnił.

Jak zaznaczył, miłość nieprzyjaciół polega na powstrzymaniu się od zemsty, akceptacji doznanej krzywdy i modlitwie za prześladowców. Zdaniem biskupa, modlitwa za nieprzyjaciół wyraża pragnienie ich przemiany i powrotu na godną drogę życia.

skazał, że choć przebaczenie może wydawać się niemożliwe, Bóg daje ludziom łaskę potrzebną do jego realizacji. Podkreślił zarazem znaczenie modlitwy za nieprzyjaciół i zaakceptowania krzywdy w przekonaniu, że Bóg potrafi wyprowadzić dobro ze zła.

Przesłanie to odniósł kaznodzieja także do pobłogosławienia nowej kaplicy dla sióstr zakonnych. „Każda przestrzeń sakralna jest miejscem, gdzie doświadczamy Bożej miłości i uczymy się przebaczania, w tym także naszym nieprzyjaciołom. Przebaczenie daje siłę do realizacji słów Jezusa: dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą, co jest krokiem dalej niż samo przebaczenie. Ks. Jerzy Popiełuszko przypomina nam, że zło należy zwyciężać dobrem, co jest zasadą ponadczasową i aktualną” – podsumował.

Bp Greger odczytał dekret podpisany przez biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla o erygowaniu kaplicy wewnętrznej w klasztorze redemptorystek. Siostry odśpiewały wspólnie „Magnificat”, wyrażając radość i wdzięczność Bogu za dar tego miejsca modlitwy. Bp Piotr poświęcił też filię zakonnej biblioteki.

Siostry redemptorystki, nazywane także mniszkami Zakonu Najświętszego Odkupiciela, noszą charakterystyczne, ciemnoczerwone habity. Zakon powstał w Scala we Włoszech w 1731 r. Jego założycielką była włoska mistyczka s. Maria Celeste Crostarosa, która w 2016 roku została beatyfikowana. Na świecie jest ok. 40 klasztorów redemptorystek, obecnych na wszystkich kontynentach.

Klasztor redemptorystek znajduje się na Trzech Lipkach – wzgórzu, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram Bielska-Białej i Beskidów.

Za: www.diecezja.bielsko.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda