Boromeuszki trzebnickie wybrały nowy zarząd zgromadzenia

Siostra Natanaela Dziubata została wybrana przełożoną generalną Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy. Wyboru dokonano podczas VIII Nadzwyczajnej Kapituły Generalnej.

W niedzielę 27 listopada, w czasie VIII Nadzwyczajnej Kapituły Generalnej Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy został wybrany nowy Zarząd Generalny.

Przełożoną generalną została wybrana s. Natanaela Dziubata, wikarią generalną – s. Alberta Groń, II radną i sekretarką generalną – s.Paula Ostrowska, III radną – s. Oliwia Sękalska, IV radną i ekonomką generalną – s. Jana Gabriel.

Sesji wyborczej przewodniczył o. bp Jacek Kiciński.

S. Natanaela Dziubata urodziła się w 1983 r. Ma czworo rodzeństwa. W młodości chodziła na piesze pielgrzymki na Jasną Górę i do św. Jadwigi Śląskiej. Przyjeżdżała też na rekolekcje do trzebnickiego klasztoru sióstr boromeuszek. Po maturze w technikum geodezyjnym wstąpiła do zgromadzenia, gdzie zdobyła wykształcenie pedagogiczne. Posługiwała dotychczas w domu dziecka, później jako formatorka zakonna w postulacie i nowicjacie. W ostatniej kadencji była radną i sekretarką generalną.

Kongregacja Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza powstała w 1652 roku we Francji. Zgromadzenie założone przez Józefa Chauvenel powstało w okresie skrajnej nędzy, po wojnie 30-letniej (1618-1648). Rysem charakterystycznym zgromadzenia jest dodatkowo składany ślub miłosierdzia. Siostry zobowiązują się w ten sposób do praktykowania miłosierdzia w myślach, słowach i postępowaniu wobec wszystkich i zawsze, aż do oddania swego życia.

„Miłosierna miłość nadaje specyficzny charakter całemu naszemu życiu. Ona przynagla nas do umiłowania każdego potrzebującego człowieka na wzór Chrystusa” – podkreślają boromeuszki trzebnickie, których powołaniem jest kontemplacja i miłosierdzie.

W Polsce jest ok. 110 boromeuszek trzebnickich, które obejmują swoją troską i pomocą „bliźnich, którzy cierpią z powodu braku dóbr materialnych, zdrowia, zrozumienia, radości, miłości i wiary”. Siostry opiekują się chorymi w szpitalach i zakładach opiekuńczo-leczniczych, dziećmi w świetlicach oraz pomagają ubogim.

Boromeuszki trzebnickie organizują też dni skupienia, rekolekcje oraz różne spotkania dla młodzieży. Troszczą się o pielgrzymów odwiedzających sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej. Pracują także jako katechetki i zakrystianki.

pra / Trzebnica
KAI

Wpisy powiązane

Bp Kiciński: Misja osób konsekrowanych jest widzialnym znakiem nadziei

W opactwie Benedyktynów w Tyńcu odkryto dawne malowidła

Kodeń: sanktuarium nagrodzone medalem