To fragment listu wysłanego do Polski wiosną 1991 r., który w całości ujrzał światło dzienne za sprawą wydanej w 2016 r. niezwykłej książki-albumu. Książki dedykowanej „Pamięci Wujka”, autorstwa Jacka Raczka, siostrzeńca bł. Michała, Męczennika z Pariacoto.
Album pełen jest osobistych zapisków Michała Tomaszka, jego listów, pocztówek wysłanych do Polski i zdjęć. Poznajemy go już w podstawówce, towarzyszymy w Niższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Legnicy i na studiach teologicznych w Krakowie. W końcu lecimy samolotem przez Moskwę do Peru i jesteśmy świadkami życia w Pariacoto.
Od męczeńskiej śmierci polskich franciszkanów w Peru minęło 25 lat. W tym czasie powstało wiele biografii, ale to właśnie ta jest wyjątkowa, bo powstała z potrzeby serca, z pragnienia wyrażenia tego, co może czuć jedynie bliska osoba. Nie ma charakteru informacyjnego, jest emocjonalna, bo pokazuje bł. Michała takiego, jakim był – człowieka z krwi i kości, chłopca, mężczyznę, współbrata, kapłana, syna, brata i wujka.
„Błogosławiony Michał Tomaszek. Historia życia” to pięknie wydany album z komentarzami. Można w nim znaleźć ponad 400 zdjęć z opisami autorstwa o. Michała oraz wszystkie jego listy wysłane z Peru do domu rodzinnego. Do publikacji dołączona jest płyta CD, dzięki której można usłyszeć także jego głos.
Nie sposób pozostać na tę książkę obojętnym. Nie ma chyba osoby, której nie wzrusza historia dwóch młodych polskich franciszkanów, zamordowanych z nienawiści do wiary w dalekim Peru. A publikacja Jacka Raczka pozwala nam zrozumieć tę historię. To jedyna pozycja na rynku wydawniczym zawierająca tak bogaty materiał źródłowy i jednocześnie tak osobisty dla jednego z Męczenników z Pariacoto. Odsłania każdy krok postawiony w dojrzewaniu do oddania życia w Imię Jezusa, udowadniając, że „jest Bóg i nikt nie pokrzyżuje Jego planów”.
Książkę można nabyć w Internecie za pośrednictwem strony internetowej misericordia.pl.
Publikacja dostępna jest również w rodzinnej miejscowości o. Michała – Łękawicy w kiosku przy kościele, u franciszkanów w Rychwałdzie, a także telefonicznie, dzwoniąc pod numer 12 42 86 111.
kg