Bezdomni dla bezimiennych

Za każdym razem, gdy idę  posprzątać grób rodziców, zatrzymuję się przy grobach bezimiennych i modlę się za nich… – mówi Mirek, bezdomny, który weźmie udział w akcji „Bezdomni dla bezimiennych”, organizowanej 19 października przez Fundację Kapucyńską i Fundację CEMEX „Budujemy przyszłość”.

Nagrobny napis N.N. wbrew swojemu znaczeniu (łac. nomen nescio – imienia nie znam) mówi wiele – samotna nagła śmierć, życie w opuszczeniu, brak domu, pomocnej ręki. Ludzie pochowani w grobie bez imienia mają swoją historię, bo przecież mieli swoje życie. I choć zapomniała o nich rodzina czy przyjaciele, to pamiętają o nich inni – Ci, którzy mają świadomość podobnego losu. Bezdomni.

Każdego roku na Cmentarzu Komunalnym Południowym w Warszawie pojawia się około 20 nowych grobów bez imienia. Pochowani cicho, bez uroczystości, bez pożegnania z kimkolwiek. Zostawieni. To właśnie dla nich 19 października rozpocznie się trwająca cały dzień akcja „Bezdomni dla bezimiennych”. Będzie w nią zaangażowanych 18 osób: 10 bezdomnych, 3 współpracowników fundacji i 5 wolontariuszy, pracowników firmy CEMEX Polska.  „Ci ostatni już pod raz drugi, w ramach wolontariatu pracowniczego, pomagają w działaniach naszej fundacji” – mówi Anna Niepiekło, rzecznik prasowy Fundacji Kapucyńskiej. W ciągu 6 godzin grupa zamierza posprzątać około 100-150 grobów. Poprzez udział w konkursie grantowym Fundacji CEMEX wolontariusze uzyskali środki na transport, zakup niezbędnych narzędzi oraz posiłek.

Akcja „Bezdomni dla bezimiennych” związana jest ze stałym przedsięwzięciem fundacji – „Nieśmiertelnikami”. Od 2011 r. w ramach tego projektu rozdano około 800 nieśmiertelników, czyli tabliczek z danymi bezdomnego i adresem Fundacji Kapucyńskiej. W przypadku nagłej śmierci bezdomnego, nieśmiertelnik pozwoli ustalić jego tożsamość, dzięki czemu nie zostanie on pochowany bezimiennie. Te niewielkie blaszki są również formą przypomnienia o nieśmiertelności, nadzieją na nowe, lepsze życie.

Za: Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego.

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie