Bernardyni: Odpust Narodzenia NMP w Skępem

Od 7 do 8 września w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Skępem (diec. płocka) trwał Odpust Narodzenia Maryi.

Już od 30 września miała tu miejsce nowenna do Matki Bożej Skępskiej, przygotowująca do uroczystości odpustowych. Wówczas każdego dnia o godz. 17:30 celebrowana była Msza św. z kazaniem, po której następowała procesja różańcowa do kaplicy „Na Borku”, zakończona apelem maryjnym.

7 września do sanktuarium przybywały liczne piesze pielgrzymki z ziemi dobrzyńskiej, mazowieckiej i kujawskiej. Oficjalnym rozpoczęciem odpustu były Nieszpory maryjne pod przewodnictwem o. Ekspedyta Osiadacza – Kustosza Sanktuarium. Po koncercie muzyki religijnej o godz. 21:00 celebrowana była Msza św. w intencji rodzin. Następnie odbyła się procesja z kopią figury Matki Bożej Skępskiej do Borku, w czasie której odmówiony został różaniec. Po dojściu procesji do kaplicy odprawiona została Eucharystia w intencji Ojczyzny.

W samo Święto Narodzenia NMP (8 IX) sprawowane były cztery Msze św. w intencji różnych grup wiernych, m.in. za matki oczekujące potomstwa. Kazania w czasie odpustu głosił o. Andrzej Szczypta z Radecznicy. Ponad to w kaplicy „Na Borku” sprawowane były trzy Msze św.

Kulminacją uroczystości była Suma Odpustowa przy ołtarzu polowym w samo południe, której przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski – Ordynariusz Diecezji Włocławskiej. Na Eucharystii był również obecny bp Piotr Libera – biskup senior Diecezji Płockiej.

Odpust zakończy apel maryjny o godz. 20:00 z udziałem bpa Piotra Libery.

Historia Sanktuarium w Skępem wiąże się z rokiem 1495, kiedy to według przekazu tradycji, przy drodze ze Skępego do Lipna na kamieniu dużym kamieniu objawiała się Matka Boża. Właściciele Skępego (kasztelan kruszwicki Mikołaj Kościelecki wraz z żoną Katarzyną) zbudowali wtedy małą kapliczkę, w której Zofia (córka fundatorów) umieściła figurkę Matki Bożej nabytą w Poznaniu. Prepozyt włocławski Mikołaj Kościelecki (stryj fundatora) sprowadził do Skępego bernardynów, którzy nową placówkę przejęli w 1498 r. Zakonnicy wybudowali murowany kościół i klasztor, której istnieją do dziś. W latach 1501-1504 przełożonym wspólnoty był bł. Władysława z Gielniowa. Kościół został konsekrowany w 1511 r. Umieszczona w ołtarzu głównym figurka Matki Bożej Skępskiej została ukoronowana w 1755 r. W 2015 r. biskup płocki Piotr Libera ogłosił kościół diecezjalnym Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skępskiej, Matki Bożej Brzemiennej, Królowej Mazowsza i Kujaw.

Za: www.bernardyni.pl

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie