Projekt „Filokalia” to inicjatywa skupiona wokół prac nad pierwszym polskim przekładem całości antologii pism duchowych, Filokalii. Jest to zbiór nauk poświęconych modlitwie Jezusowej, zakorzenionej w tradycji chrześcijańskiego Wschodu praktyce modlitewnego powtarzania słów „Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem!”. Od setek lat modlitwa ta jest ceniona na chrześcijańskim Wschodzie; benedyktyni, których tożsamość ukształtowała się w Kościele niepodzielonym, na granicy między duchowością Wschodu i Zachodu, pragną dziś wprowadzić w ten nurt ludzi poszukujących zjednoczenia z Bogiem. A skoro mamy się uczyć tej modlitwy, potrzebny nam również podręcznik – Filokalia właśnie.
Zabraliśmy się poważnie do zadania – nasze wydanie obejmie pięć tomów, starannie oprawionych, zawierających tekst w nowym przekładzie. Procesowi publikacji – rozłożonemu na lata! – towarzyszy akcja promocyjna. W ramach tejże akcji będzie funkcjonował ten portal. Co na nim znajdziecie?
1) informacje o zawartości poszczególnych tomów – duchowość modlitwy Jezusowej, zwana hezychastyczną (gr. hesychía oznacza ‘wyciszenie’) rozwijała się etapami, i samo prześledzenie jej historii to fascynująca przygoda. Treści umieszczone w kolejnych woluminach nie są ułożone chronologicznie, choć ich autorzy pochodzą przede wszystkim z czterech ośrodków duchowości chrześcijańskiej: z pustyni egipskiej (osady mnisze w Sketis, Nitrii, Celach), z klasztoru Płonącego Krzewu u stóp Synaju, z klasztoru Studios w Konstantynopolu oraz ze Świętej Góry Athos;
2) fragmenty tekstów poświęconych modlitwie serca, pozwalające na wdrożenie się w duchowy klimat Filokalii;
3) blog projektu „Filokalia”, gdzie umieszczane będą świeżo przetłumaczone fragmenty antologii, bieżące wiadomości na temat postępu prac oraz rozmaite treści związane z duchowością Ojców Pustyni;
4) podstronę dla darczyńców, gdzie będzie można udzielić wsparcia projektowi. Znajdziecie tam informacje, jak pomóc, co dokładnie wspieracie i… co dostaniecie w zamian!
5) listę naszych ofiarodawców i patronów;
6) wiadomości o naszych planach na przyszłość, o nowych pomysłach i perspektywach rozwoju projektu.
Zapraszamy Was do śledzenia aktywności naszego portalu!