Osoby bezdomne będące pod opieką Dzieła Pomocy św. Ojca Pio często mają okazję uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych w ramach różnych grup wsparcia.
Bez domu nie znaczy bez pasji
– Bez domu nie oznacza bez pasji. Zależy nam na tym, by oprócz zaspokajania podstawowych potrzeb – możliwości kąpieli, wymiany czy wyprania odzieży – otwierać się również na wyższe potrzeby wszystkich tych, którzy do nas przychodzą – mówi Justyna Nosek z organizacji.
Ekspozycję pt. “Bajka masajska” będzie można oglądać do końca grudnia na II piętrze budynku Dzieła przy ul. Smoleńsk. Będzie się na nią składać 27 czarno-białych fotografii Macieja Cieślaka, tworzących ilustrację opowieści o chłopcu imieniem Orinka, usłyszaną przez autora przy ognisku w jednej z kenijskich wiosek.
Jak oceniają organizatorzy, zdjęcia przedstawiające życie Afrykańczyków tylko na pierwszy rzut oka są odległe od polskiej rzeczywistości. – Wystawa ukazuje jednak wartości i wątki wspólne ludziom wszystkich szerokości geograficznych, niezależnie od koloru skóry czy stanu posiadania.
Mamy nadzieję, że w historia afrykańskiego chłopca – jego trud, praca nad sobą i pokonywanie ograniczeń – da wiele do myślenia wszystkim odwiedzającym wystawę – zaznacza Nosek.Osoby bezdomne będą mogły również zobaczyć się z autorem wystawy.
Spotkanie rozpocznie się w czwartek, 7 grudnia o godz. 15.00. – Dotychczas podopieczni mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach z krakowskimi aktorami – Krzysztofem Globiszem i Maciejem Małysą, a także w seansach filmowych organizowanych przez grupę wsparcia “Loretanin”. Spotkanie z fotografem będzie dla nich nowością – podkreśla Nosek.
Dzieło Pomocy św. Ojca Pio od 13 lat towarzyszy osobom bezdomnym w drodze do samodzielnego życia, świadcząc wsparcie doraźne, socjalne, psychologiczne, zawodowe i prawne. Od 2016 r. grupa Góra Dobra gromadząca wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży organizuje w Dziele wydarzenia kulturalne dla osób bezdomnych: koncerty, przedstawienia teatralne i seanse filmowe.
KAI/ed
Za: www.deon.pl