W homilii bp Zając mówił o tym, że dziewice, gdy Kościół prosi Ducha Świętego, by je konsekrował, stają się „oblubienicami Chrystusa, zaślubionymi z Nim”. – A kiedy na pytanie biskupa odpowiadają, że chcą tego dostąpić, otwiera się przed nimi głębia życia – mówił.
– Oblubieniec pozostaje niewidzialny, a wy macie o Nim świadczyć – apelował do sześciu nowych dziewic konsekrowanych. Wyjaśniał, że przyjęta przez nie obrączka jest symbolem Jego obecności, która „tworzy wieczne więzy”. – Zostałyście zdobyte przez Chrystusa. Bądźcie Mu wierne do końca – prosił.
Dodał także, że kobiety same najpierw musiały w sercu uwierzyć, że Chrystus chce je poślubić. Wyjaśniał, że wówczas powstaje między nimi, a Jezusem szczególna więź, a jej owocem jest oddanie Mu siebie w darze.
W archidiecezji krakowskiej są obecnie 42 dziewice konsekrowane. Do stanu wdów konsekrowanych należy 18 osób.
Dziewice służą Kościołowi, prowadząc grupy formacyjne, tworząc stowarzyszenia lub działając indywidualnie w swoich środowiskach: w pracy, w rodzinie, wśród przyjaciół. W Kościele katolickim są trzy indywidualne formy życia konsekrowanego: pustelnicy, dziewice i wdowy. Istniały one już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, jeszcze zanim powstały zakony. Zaczęły się odradzać po II Soborze Watykańskim.
Za: www.deon.pl