Bachledówka: V Wieczornica z Wyszyńskim z udziałem Orkiestry Dętej z Jasnej Góry

Orkiestra Dęta z Jasnej Góry zagrała w czasie V Wieczornicy z Wyszyńskim, która odbyła się 3 sierpnia wieczorem w sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Czerwiennem na Bachledówce. Wydarzenie nawiązuje do osoby kard. Stefana Wyszyńskiego, który w latach 1967-1973 spędzał w tamtym miejscu wakacje.

V Wieczornica z Wyszyńskim rozpoczęła się od występu połączonych sił zespołów regionalnych z Miasta i Gminy Czarny Dunajec, które zaśpiewały w towarzystwie kapeli kilka utworów, m.in. „Hej tam spod Tater”, „Maryjo zawsze z Tobom”. 

W drugiej części wystąpiła przed liczną publicznością Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka, który nie tylko dyrygował muzykami, ale też barwnie opowiadał o kulisach swojej pracy. – Mało kto wie, że członkowie orkiestry razem z braćmi paulinami grają na żywo – intrady, czyli utwory wybrzmiewające na zasłonięcie obrazu Królowej Polski – zdradził Marek Piątek. Jedną z intrad orkiestra zagrała na Bachledówce. Artystom z Częstochowy towarzyszyła Kinga Pietrucha, która zaśpiewała m.in. „Ave Maria” autorstwa Guillio’ego Caccini’ego. 

W ostatniej części Wieczornicy z Wyszyńskim wystąpiła Schola Niebo z Piekielnika. Na zakończenie wszyscy artyści zaśpiewali „Czarną Madonnę” i „Abba Ojcze”. Nie brakło też słynnych fanfar, które można usłyszeć przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. 
Wszystkich pozdrowił o. Piotr Polek, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii ojców paulinów na Bachledówce. Wśród gości był też kapelan Związku Podhalan ks. prałat Władysław Zązel, prezes Związku Julian Kowalczyk, a także przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem Czarnego Dunajca Marcinem Ratułowskim. O. Piotr Polek zaprosił wszystkich do wspólnego świętowania 70-lecia pobytu paulinów na Bachledówce. Jubileusz będzie obchodzony w 2025 r.

V Wieczornica z Wyszyńskim był kontynuacją cyklu koncertów w miejscu, gdzie Prymas Tysiąclecia spędzał wakacje w latach 1967-1973. Wstęp na koncert był bezpłatny, ale podczas wydarzenia można było wesprzeć budowę Domu Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego, który powstaje na Bachledówce. To właśnie w nim w czasie przerwy koncertowej miał miejsce poczęstunek przygotowany przez miejscowe gaździny oraz strażaków z OSP, oni też czuwali nad bezpieczeństwem uczestników. 

Organizatorem V Wieczornicy z Wyszyńskim był burmistrz Miasta i Gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski, dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec Łukasz Pazurkiewicz oraz proboszcz parafii ojców paulinów na Bachledówce o. Piotr Polek. 

jg/KAI

Wpisy powiązane

Kraków: Polak generałem salwatorianów

Uroczystości upamiętniające śmierć męczeńską św. Maksymiliana

Warszawa: bogaty program obchodów 80. rocznicy śmierci bohaterskich sakramentek z Nowego Miasta