Bachledówka: Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych

Msza św, spotkanie z motocyklistami i piknik rodzinny z wieloma atrakcjami złożyły się na obchody Dnia Godności Osób niepełnosprawnych. Wydarzenie odbyło się 13 czerwca w Bachledówce.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył o. Jerzy Kielech, przełożony domu i proboszcz parafii na Bachledówce. Zakonnik przywitał w imieniu wszystkich ojców paulinów uczestników Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych, a także innych wiernych. Szczególnym momentem niedzielnej Eucharystii był moment udzielania Sakramentu Chrztu Świętego. Kapłan ochrzczone dzieci wziął na ręce i podniósł na ołtarzu bardzo wysoko, a w świątyni rozległy się oklaski. Liturgię uświetniły siostry szarytki pracujące w zakopiańskim ośrodku prowadzonym przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Po Eucharystii na podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przed kościołem na Bachledówce czekali motocykliści z grupy Free Rider. Można było nawet skorzystać z krótkiej jazdy.

W drugiej części obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, która miała miejsce w pobliskim Hotelu Bachledówka, zaprezentowany został program artystyczny w wykonaniu podopiecznych zakopiańskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Nie brakło też grilla i atrakcji dla dzieci jak np. malowanie twarzy, strzelanie z łuku, czy dmuchane zjeżdżalnie. Przed Hotelem Bachledówka na

uczestników Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych czekali też z nowoczesnym wozem strażackim druhowie z OSP Czerwienne Górne.

– Osoby niepełnosprawne potrafią cieszyć się z każdej chwili życia. Dzisiaj byłem tego świadkiem. Życzę im z całego serca, aby takich dni w ich życiu było jak najwięcej. One uczą pogody ducha – mówi KAI Marcin Ratułowski, wójt Gminy Czarny Dunajec.

– To był dla nas trudny rok, chcemy jak najszybciej wrócić do normalności i realizować nasze plany, związane choćby z budową domu dla osób niepełnosprawnych, które po śmierci rodziców zostają same – mówi Elżbieta Wydra, dyrektor administracyjny zakopiańskiego koła.

Piotr Lubowiecki, przewodniczący Zarządu Koła Zakopane Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną podkreśla, że placówka jako jedyna na Podhalu prowadzi zajęcia ze wspomagania dla dzieci w wieku szkolnym od pierwszej do trzeciej klasy. Placówka prowadzi jeszcze zajęcia dla starszych dzieci w różnych grupach, a także dla osób dorosłych. – Jesteśmy jednym ze 120 kół Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jednym z naszych problemów jest fakt, że przegrywamy ze szkołami prowadzącymi normalne zajęcia. Nie działa u nas w pełni Karta Nauczyciela i nasi bardzo oddani i wykwalifikowani nauczyciele są stratni finansowo – podkreśla Piotr Lubowiecki.

jg / Bachledówka
KAI

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży