Archidiecezja poznańska: odsłonięto ławeczkę o. Mariana Żelazka SVD

Odsłonięcie ławeczki Sługi Bożego o. Mariana Żelazka, misjonarza werbisty, było kulminacyjnym momentem świętowania 20. rocznicy nadania jego imienia Zespołowi Szkół w Chludowie w archidiecezji poznańskiej. W uroczystości wzięli udział uczniowie wraz z nauczycielami i władzami gminy.

Ławeczkę z napisem „Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć” poświęcił bp Szymon Stułkowski. „Te słowa wypowiedziane przez o. Mariana dobrze opisują życie człowieka, który w 1950 r. dotarł do Indii i na trwałe zmienił życie trędowatych w świętym hinduistycznym mieście Puri. Był tam kochany i szanowany przez wszystkich” – podkreśla bp Stułkowski.

Poznański biskup pomocniczy przypomina w rozmowie z KAI, że urodzony w 1918 r. w Palędziu k. Poznania kleryk Marian przeżył podczas II wojny światowej doświadczenie niemieckiego obozu w Dachau i tam dojrzewało jego powołanie misyjne. „Nazywał Chludowo swoim gniazdem, miejscem, do którego się wraca, ale mówił też, że wszystko zaczęło się w Dachau, bo tam przyrzekł Bogu, że jeśli przeżyje, poświęci się najbardziej odtrąconym ludziom” – mówi bp Stułkowski. W Dachau w sierpniu br. zostanie odsłonięta tablica ku czci polskiego werbisty.

O. Marian Żelazek otrzymał święcenia kapłańskie w 1948 r., dwa lata później dotarł do Indii. Jego nieprzerwana posługa misyjna na rzecz trędowatych w Indiach trwała 56 lat. Zmarł w 2006 r. Był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. W 2007 r. Senat RP uznał o. Mariana Żelazka SVD „za godny naśladowania wzór Polaka, przełamującego bariery między ludźmi, w duchu chrześcijańskiego ekumenizmu i uniwersalizmu”. Trwa proces beatyfikacyjny o. Mariana Żelazka.

ms / Chludowo
KAI

Wpisy powiązane

Abp Adrian Józef Galbas SAC – nowym arcybiskupem metropolitą warszawskim

Pallotyni na synodalnej drodze – XXVI Zebranie Prowincjalne

Częstochowa: Pallotyńskie Czuwanie Młodych