O materialne wsparcie dla sióstr zaapelował bp Roman Pindel. Z pomocą kęckim klaryskom ruszyło wiele parafii diecezji bielsko-żywieckiej, które zorganizowały zbiórki wśród wiernych. Także pielgrzymi niedawnej diecezjalnej pieszej pielgrzymki z Bielska-Białej do Łagiewnik okazali swą ofiarność i na wieść o tym, że stary budynek klasztorny wymaga remontu i modernizacji zebrali ok. 15 tys. złotych. Kwotę tę przekazali już siostrom.
„Za każdą ofiarę na ten cel jesteśmy bardzo wdzięczne. Zapewniamy o naszej modlitwie za naszych darczyńców” – podkreślają klaryski, które w specjalnie nakręconym filmie umieszczonym na stronach wspólnoty zakonnej, zdecydowały się naocznie pokazać, w jakim stanie jest ich zabytkowy klasztor. Oprowadzając po pomieszczeniach za klauzurą, wskazują na pękające, pokryte grzybem mury, niefunkcjonalne okna czy przestarzałe urządzenia w kuchni, pralni i kotłowni.
Ks. kan. Jacek Gracz, który z ramienia kurii odwiedził siostry w klasztorze, przyznał, że skala potrzeb jest ogromna. „Ten klasztor to cenna cząstka dziedzictwa wiary w naszej diecezji i tym bardziej w roku jubileuszu powinny móc liczyć na pomoc” – zachęcił. „Warto zatroszczyć się, aby to miejsce w naszej diecezji oraz siostry, aby nadal mogły posługiwać swoją modlitwą i życiem ukrytym” – dodał.
Osoby gotowe wspomóc kęcki klasztor mogą przesłać swą ofiarę na konto:
Bank Polska Kasa Opieki
43-300 Bielsko-Biała, Polska
ul. Grunwaldzka 40 a
Numer: PL 73124011701111000024091064
Kod BIC Banku Pekao SA: PKOPPLPW
Zakon Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji (OCPA) powstał w połowie XIX wieku we Francji. Do jego powstania przyczyniło się dwoje fundatorów: ks. Jan Chrzciciel Heurlaut i Matka Maria od św. Klary (Wiktoria Józefina Bouillevaux). W 1866 r. do wspólnoty w Troyes wstąpiła Polka – Ludwika Morawska. W 1871 przeszczepiła ona zakon Franciszkanek Najświętszego Sakramentu na ziemie polskie.
Początkowo siostry próbowały założyć klasztor w Granowie, a następnie w Gnieźnie. Na skutek germanizacji i kulturkampfu musiały opuścić Wielkopolskę i osiedliły się we Lwowie. Stamtąd wyszły kolejne fundacje. Obecnie na całym świecie istnieje 29 autonomicznych domów Klarysek od Wieczystej Adoracji – m.in. we Francji, w Niemczech, w Austrii, Stanach Zjednoczonych, Indiach i Bangladeszu. W Polsce jest osiem takich domów: w Bydgoszczy, Elblągu, Hajnówce, Kętach, Kłodzku, Pniewach, Słupsku i Ząbkowicach Śląskich.
Do Kęt siostry przybyły w 1910 r., dzięki swej fundatorce, służebnicy Bożej matce Marii Walentynie Łempickiej. 6 lutego 1910 bp Anatol Nowak dokonał w kęckim klasztorze uroczystego wystawienia Najświętszego Sakramentu. W 1999 roku bp Tadeusz Rakoczy ogłosił to miejsce lokalnym sanktuarium Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.
Wspólnota, licząca obecnie 26 sióstr , modli się nieustannie przed Jezusem Eucharystycznym w intencjach przynoszonych przez parafian, pielgrzymów i tych, którzy przysyłają prośby za pomocą internetu. W klasztorze funkcjonuje jeden z najbardziej obleganych konfesjonałów stałych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej.
Za: www.deon.pl.