Alwernia z darem odpustu

W roku jubileuszu 800-lecia Stygmatów św. Franciszka z Asyżu Stolica Apostolska udzieliła bernardyńskiemu kościołowi w Alwerni łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

Wczoraj wieczorem (14.03), na zakończenie Mszy św. w trakcie misji parafialnych, informację tę ogłosił nasz Prowincjał, o. Egidiusz Włodarczyk. Przed odczytaniem dekretu Penitencjarii Apostolskiej powiedział:

Oczy całego świata franciszkańskiego są w tym roku skierowane na włoską La Vernę, ale trudno wyobrazić sobie, aby oczy polskich franciszkanów w tym jubileuszowym roku nie były zwrócone na polską La Vernę, czyli na Alwernię. To miejsce zawsze było ważnym miejscem na mapie naszej zakonnej Prowincji. A w tym roku Alwernia i alwernijski klasztor staje się źrenicą w oku całej Prowincji. Spoglądamy w kierunku tego miejsca i uświadamiamy sobie jego wyjątkową wartość. Zarząd naszej Prowincji wystąpił z prośbą do Stolicy Apostolskiej, aby ta nadała na czas jubileuszu dla tego kościoła dar odpustu. Jest to naprawdę wielki, duchowy dar, który będziemy mogli tutaj zyskiwać – my wszyscy, i ci, którzy postanowią w tym roku jubileuszowym Alwernię odwiedzić.

Odpust mogą zyskać wszyscy ci, którzy od Wielkiego Piątku (29 marca) do 31 grudnia 2024 r. nawiedzą kościół pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Alwerni (również w formie pielgrzymki), będą tam uczestniczyć w obrzędach jubileuszowych lub przez stosowny czas oddadzą się pobożnym rozmyślaniom przed Krzyżem i odmówią Modlitwę Pańską, Wyznanie Wiary oraz wezwania do Pana Jezusa Ukrzyżowanego, Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Franciszka z Asyżu.

Osoby starsze, chore i wszystkie, które z poważnej przyczyny nie mogą wyjść z domu, również będą mogły uzyskać Odpust zupełny, jeśli wzgardziwszy wszelkim grzechem i zamierzywszy jak najszybciej spełnić trzy zwykłe warunki, przed jakimkolwiek świętym obrazem połączą się duchowo z obchodami jubileuszowymi, ofiarowując miłosiernemu Bogu swoje modlitwy, cierpienia czy też trudy własnego życia. 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania Sanktuarium Pana Jezusa Cierpiącego „Ecce Homo” i zachęcamy do korzystania z duchowych darów tego roku jubileuszowego.

W 2024 roku w całym zakonie franciszkańskim obchodzony jest Jubileusz 800-lecia Stygmatyzacji św. Franciszka z Asyżu. Biedaczyna otrzymał znamiona Męki Pańskiej na zakończenie postu, który odprawiał ku czci św. Michała Archanioła na włoskiej górze La Verna w 1224 roku.

Niecałe 40 km na zachód od Krakowa znajduje się malownicze miasteczko Alwernia, nad którym góruje klasztor oo. Bernardynów z kościołem pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Idea budowy kościoła i klasztoru na wzgórzu Podskale, pośrodku gęstych, bukowych lasów, zrodziła się w umyśle pobożnego szlachcica Krzysztofa Korycińskiego (1577-1636) podczas jego pielgrzymki do Włoch śladami św. Franciszka z Asyżu. Szczególnie poruszyła go miejscowość Chiusi della Verna, gdzie Biedaczyna otrzymał stygmaty – znamiona Męki Pańskiej. Koryciński od razu dostrzegł na La Vernie bliźniacze wręcz podobieństwo ukształtowania terenu do wzgórza Podskale, którego był właścicielem. W tym to miejscu Fundator postanowił wznieść kościół i klasztor ku uczczeniu miejsca stygmatyzacji Biedaczyny z Asyżu, do którego w 1616 roku sprowadził Bernardynów, którzy do dnia dzisiejszego sprawują duchową opiekę nad tym świętym miejscem. W latach 1630 – 1660 wybudowano nowy, murowany kościół, do którego później dobudowano małą kaplicę, gdzie umieszczono słynący łaskami obraz Pana Jezusa Cierpiącego ,,Ecce Homo”.


Wpisy powiązane

Dominikanie komentują przeszukanie lubelskiego klasztoru

Generał Paulinów na Pasterce: narodzony Bóg-Człowiek przypomina o pięknie i godności naszego człowieczeństwa

REKOLEKCJE: ODCINEK 5 „Jak zadbać o dziś”I ks. Piotr Pawlukiewicz & ks. Jerzy Jastrzębski