Przez osiem miesięcy uczestnicy Szkoły Duchowości Franciszkańskiej mieli okazję poznawać św. Franciszka w praktyce, odnosząc jego słowa i sposób życia do świata, w którym żyją na co dzień. Podczas ośmiu spotkań poświęconych kolejno „źródłom”, „człowiekowi”, „wierze”, „Kościołowi”, „modlitwie”, „pracy”, „pokucie” i „rozwojowi” spotykali się z franciszkańskimi specjalistami z tych dziedzin: o. Tadeuszem Bargielem OFMCap, o. Piotrem Bieleninem OFMConv, o. Marcinem Drągiem OFMConv, o. Andrzejem Zającem OFMConv, o. Franciszkiem Solarzem OFMConv i panią Aleksandrą Tołpą.
Słuchacze przyjeżdżali na zajęcia z wielu zakątków Polski, m.in. z Warszawy, Wrocławia, Katowic, Bochni, Jasła, Skarżyska-Kamiennej, Rudy Śląskiej, Głogówka i oczywiście z Krakowa. Teraz czas na wcielenie w życie wszystkiego, czego nauczyli się w naszej franciszkańskiej szkole.
Franciszkańskie Studium Formacyjne ukończyło 15 sióstr z sześciu zgromadzeń: Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim (albertynki), Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo III Zakonu św. Franciszka (felicjanki), Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sercanki), Sióstr św. Józefa (józefitki), Sióstr Franciszkanek Przemienienia Pańskiego i Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi (marianki).
Franciszkańskie Studium Formacyjne (FSF) to roczny cykl wykładów skierowanych do sióstr zakonnych z rodziny franciszkańskiej. Porusza zagadnienia z obszarów formacji oraz duchowości franciszkańskiej. Siostry uczestniczą w zajęciach z wyspecjalizowanymi w tych dziedzinach wykładowcami ze wszystkich gałęzi zakonu franciszkanów. Mają także możliwość pracy na materiałach źródłowych z pism św. Franciszka i św. Klary.
Kolejny rok akademicki zakończyła także Franciszkańska Szkoła Muzyki i Liturgii w Krakowie. Studenci kursu 2016/2017 pomyślnie zdali końcowe egzaminy, które były podzielone na trzy etapy. W pierwszej części w oparciu o wykłady i katechezy, mogli wykazać się wiedzą na temat liturgii. Następnie z zakresu praktyki liturgicznej należało odpowiednio dobrać repertuar śpiewów na wybrane dni roku liturgicznego oraz przedstawić propozycję rozśpiewki dla scholi. Ostatnim etapem był sprawdzian z umiejętności muzycznych: umiejętność dyrygowania, podania dźwięków i śpiew wybranej pieśni liturgicznej. Egzaminatorami byli wykładowcy: mgr Karolina Ruchlewicz, mgr Barbara Pieczara i mgr lic. Marcin Drąg OFMConv.
A tymczasem trochę odpoczynku i za chwilę rozpoczną się przygotowania do nowego roku akademickiego. Już można zapisywać się na stałe kursy: Franciszkańskiego Studium Formacyjnego, Szkoły Duchowości Franciszkańskiej oraz na Seminaria Franciszkańskie. Instytut rusza także z kolejną odsłoną Studiów podyplomowych z franciszkanizmu – dla niezdecydowanych zaznaczamy, że jest to ostatni nabór w najbliższym czasie. Zatem nie zwlekajcie i nie odkładajcie „na za rok”!
Niebawem ujawnimy także nasze nowe propozycje na rok akademicki 2017/2018. Szczegóły wkrótce na www.isf.edu.pl.