Parafia św. Katarzyny na Służewie to najstarszy świadek historii Mazowsza – jej udokumentowane źródła sięgają ósmego wieku. Własnością terenów, na których powstał kościół i parafia na Służewie, był zakon kanoników lateralnych z Czerwińska.
Ta najstarsza parafia w Warszawie pod wezwaniem św. Katarzyny Panny i Męczenniczki przy kościele Bogurodzicy Zawsze Błogosławionej Dziewicy w osadzie wojskowej Służewo erygowana została przez biskupa poznańskiego Pawła z Bnina w 1328 roku. Akt erekcyjny sporządzono w dzień Trójcy Przenajświętszej, tj. prawdopodobnie 5 czerwca 1238 r. Fundatorem kościoła był książę Konrad Mazowiecki.
Z parafią św. Katarzyny związanych jest wiele zgromadzeń zakonnych.
Po kanonikach Laterańskich parafię przejęli benedyktyni, wielokrotnie administratorami byli bernardyni. W latach 1759–1762 administratorem parafii był o. Leonard Łaski, marianin. W latach 1874–1878 administratorem parafii był o. Aleksander Głodek, bernardyn.
Poczet proboszczów parafii św. Katarzyny opublikowany został przez ks. prał. Józefa Maja, proboszcza parafii św. Katarzyny w latach 1984–2013 w kwartalniku Akademickim Ad REM 1-2, 2012.
Jak wskazuje ks. proboszcz Józef Maj, parafia służewska miała duże znaczenie, o czym świadczy fakt, że administrowali nią wybitni i wykształceni proboszczowie, a niektórzy z nich posiadali stopnie naukowe, jeden zaś pochodził z rodziny panującej. Był to syn książęcy, Bolesław z rodu Piastów. Dwukrotnie proboszczami byli biskupi. Na terenie parafii wielokrotnie przebywali biskupi, sprawując władzę nad Archidiecezją Warszawską. Ks. prał. Józef Maj wymienia pobyty w parafii m. in. Sł. Bożego Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz kontakty z parafią lub poprzez parafię Sł. Bożego kard. Augusta Hlonda.
Ks. prał. Maj wymienia też proboszcza Mikołaja Służewskiego, który przyjaźnił się z jezuitą ks. Piotrem Skargą, dziś Sługą Bożym. Ks. Piotr Skarga SI założył „cmentarz dla zapowietrzonych” w parafii we wsi Wolica, na terenie otrzymanym w darze od proboszcza Mikołaja Służewskiego.
Na terenie parafii prowadzili w przeszłości swoją działalność księża marianie, prowadząc szpital dla ubogich.
W uroczystość Chrystusa Króla i liturgiczne wspomnienie św. Katarzyny, 25 listopada uroczystą Mszę świętą odpustową o godz. 9.30, związaną z Jubileuszem parafii, odprawił Metropolita Warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz.
Anna Dziemska
Foto: Anna Dziemska
Źródła: AD REM, nr 1-2/2012, własne